Wywrota

Wykluczone! ogłoszenie konkursu

„Wykluczone!” jest konkursem, którego tematem są opuszczone, zaniedbane, zdewastowane obiekty przemysłowe t.j dworce, domy, puste przestrzenie. Są to miejsca oraz rzeczy, które straciły swoją społeczną funkcję. Od pomysłu osób biorących udział w konkursie zależeć będzie, czy obiekty te zyskają nową funkcję, czy ulegną całkowitej degradacji..   

„!” – wykrzyknik przy słowie „Wykluczone” wyraża brak naszej zgody na bezmyślne pozbywanie się śladów przeszłości, która często może  zaistnieć w ciekawy sposób oraz harmonizować z nową funkcją zagospodarowanej przestrzeni. Chcemy pomóc lokalnym społecznościom, spojrzeć na wydawałoby się problematyczne obiekty z nowej perspektywy jak na coś potencjalnie wartościowego, co mogłoby „znaleźć” sobie nową funkcję, zaistnieć na nowo.


Przyjmujemy prace autorów w każdym wieku, o dowolnej profesji i z całego świata. 

Odkąd ogłosiliśmy pierwszy konkurs „Wykluczone!”, wiele obiektów niepotrzebnie zniknęło z polskiego krajobrazu. Niestety olejnym grozi to samo. Niepewny jest los d. Fabryki Norblina w Warszawie, dawnych zbiorników gazu przy ulicy Prądzyńskiego. Jednak są również pozytywne przykłady: w warszawskim rewitalizowanym przez prywatnego dewelopera Koneserze obok funkcji komercyjnych ma znaleźć się miejsce dla działań kulturalnych; w radomskiej Elektrowni powstało Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej, które w obecnym czasie adaptuje – z poszanowaniem tradycji -budynek do swoich celów. Pozytywnym przykładem jest także dawna elektrownia tramwajowa przy ul. Grzybowskiej 79, gdzie obecnie swoją siedzibę ma Muzeum Powstania Warszawskiego. W Łodzi dawna fabryka stała się nowym Muzeum Sztuki. 


W związku z tym ogłaszamy kolejną III już edycje konkursu. 

Prace można nadsyłać w trzech kategoriach:

 - film 

 - fotografia

 - architektura i przestrzeń.  


„Wykluczone!” zatem jest także sposobem, aby wiele obiektów skazanych na zapomnienie i wykluczenie  udało się zachować dla „potomności" – realnie bądź wirtualnie. 


Celem Stowarzyszenia jest również stworzenie platformy dyskusji, o tym co dziś jest, a co nie jest zabytkiem, co jest, a co nie jest interesem społecznym, jak ma wyglądać krajobraz kulturowy w XXI wieku, czym jest przestrzeń publiczna, dziedzictwo kulturowe, co się "opłaca" ze społecznego punktu widzenia...  Wykluczone przestrzenie pojawiają się jak zwierciadło, w którym odbijają się wszystkie wyżej wymienione problemy.   


Zachęcamy wszystkich: artystów, media, samorządy, obywateli do włączenia się w tą dyskusję – zanim „Wykluczone!” znikną na dobre z naszego otoczenia. 


Uroczystość wręczenia nagród oraz wystawa pokonkursowa odbędą się w MCSW „Elektrownia" w Radomiu.

Później wystawa będzie przenoszona do innych obiektów i przestrzeni publicznych w Polsce.


Jednocześnie po raz pierwszy organizujemy 3 cykle warsztatów w Warszawie, Radomiu i Dąbrowie Dolnej, odnoszących się do form sztuki współczesnej pod hasłem Wykluczone! – sztuka, pamięć, technologia. Cykl składa się z 5 dwudniowych warsztatów, każde prowadzone przez innego artystę/ artystów.


Celem warsztatów jest rozbudzenie kreatywności uczestników w oparciu o lokalne, często zapomniane przestrzenie. Chcemy, aby poprzez udział w zajęciach ludzie zrozumieli wartość rzeczy, obiektów, przestrzeni i obrazów, które są odrzucone, „zużyte”, niemodne. Polska, mimo dynamicznego rozwoju, pełna jest miejsc, które wydają się jedynie reliktem przeszłości. Często stosunek do nich jest lekceważący. Obiekty, które są zaniedbane, noszą na sobie ślady poprzedniego ustroju, a przez to są uznawane za gorsze. Poprzez artystyczną eksplorację takich miejsc, chcemy uczyć uczestników patrzeć twórczo na przestrzeń, która wydaje się na pierwszy rzut oka nieciekawa. Wszystko jest kwestią punktu widzenia, a warsztaty mają być właśnie narzędziem, które może zmienić nasze patrzenie na rzeczywistość. Dzięki udziałowi w tych zajęciach młodzi ludzie nauczą się nie tylko posługiwania technikami fotograficznymi, filmowymi i plastycznymi, ale też wyostrzy się ich wrażliwość postrzegania otoczenia, w którym żyją. Odkryją w nim nowe, nieoczekiwane możliwości, widoki, sytuacje. Przekonają się, że bez kosztownych inwestycji, dalekich podróży czy “super używek” – dzięki prostym formom artystycznym i aktywnemu uczestnictwu w sztuce i kulturze można przeżyć fascynującą przygodę.  
 
 

harmonogram konkursu

23 sierpnia 2009 – termin nadsyłania prac (decyduje data stempla)

m. 1 – 10 września 2009 – praca Jury

10  września 2009 – ogłoszenie wyników (na stronie www.2b.art.pl

dodatkowe informacje: Tomasz Rychter, t.rychter@wp.pl, 665382350

regulamin i karta zgłoszenia dostępna na www.2b.art.pl

organizator Stowarzyszenie STEP/ Galeria 2b

sfinansowano ze środków Miasta Stołecznego Warszawy.

Patronat medialny:
Wywrota


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 czerwca 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca