Wywrota

ŁÓDŹ DESIGN 2009 - III Międzynarodowy Festiwal Designu - 15-31/10/09

  Zegarek RADO - kolejna nagroda w konkursie "make me!"
 
    

Szwajcarski producent zegarków RADO oraz portal internetowy RADOSTAR.com jest sponsorem nagrody specjalnej "Nowe tworzywa-Nowy design".

Nagrodą jest szwjacarski zegarek marki Rado "Ceramica  Chrono" o wartości 9000 PLN !!!


UWAGA!
Do jury konkursu "make me!" dołączyli:
- Agnieszka Jacobson jako przewodnicząca jury oraz
- Mathias Remmele z Vitra Design Museum.

 

ŁÓDŹ DESIGN 2009 - III Międzynarodowy Festiwal Designu - 15-31/10/09
 

Czy design może szokować? Czy design może uczyć? Zaprezentujemy nowe drogi, kierunki w projektowaniu. Pokażemy jak różnymi drogami chodzi kreacja.

Już po raz trzeci w ramach festiwalu Łódź Design spotkają się czołowi polscy i zagraniczni designerzy. Celem festiwalu jest przegląd światowych trendów i prezentacja szeroko rozumianego designu - począwszy od form użytkowych, poprzez grafikę, architekturę aż po modę.

Na program tegorocznej edycji festiwalu złożą się trzy wystawy kuratorskie: Agnieszki Jacobson-Cieleckiej, Marka Cecuły oraz Tomka Rygalika, prezentujące przegląd i interpretację najciekawszych zjawisk w światowym designie. Każda z wystaw będzie się odnosić do głównego hasła festiwalu MY WAY.
 

Program Główny: MY WAY
 

MOTTO FESTIWALU
Skąd przychodzimy, kim jesteśmy, dokąd zmierzamy. Droga w znaczeniu procesu, rozumiana jako przeszłość, przyszłość ale również  teraźniejszość. Jakie są nasze potrzeby i skąd się biorą? Jakie są nasze oczekiwania? Jakie są ścieżki kreacji? Jakie są źródła inspiracji? Gdzie jest granica między designem a sztuką? Czy ta granica jest? Czy design jest sztuką?
Design to rodzaj języka. Uniwersalnego i bardzo zindywidualizowanego. Czy design może szokować? Czy design może uczyć? Celem tegorocznego festiwalu jest pokazanie nowych dróg, kierunków w projektowaniu. Pokazanie jak różnymi drogami chodzi kreacja. Co mówią do nas artyści? Co na nich oddziaływuje? Jakie są ich ścieżki rozwoju?  Jakie są nasze szlaki? Tematyczna droga programu głównego to podróż, w którą zabiorą nas kuratorzy, designerzy, wykładowcy.

Agnieszka Jacobson-Cielecka
kurator główny festiwalu
 

WYSTAWA "UPSTREAM – DESIGN TALES"
Kurator: Agnieszka Jacobson-Cielecka
 


"Dorosłym ludziom nikt nie opowiada bajek. Nikt prócz przedmiotów.
Wystawa "Upstream – Design" Tales takie narracyjne przedmioty gromadzi.  Obiekty wymykające się definicjom wzornictwa przemysłowego. Zaprezentowane projekty nie są w żadnym wypadku uniwersalne, nie troszczą się też o potrzeby masowego odbiorcy. Jeżeli są produkowane seryjnie to w bardzo krótkich seriach, a poszczególne przedmioty różnią się między sobą. Są osobiste, często dziwne.
Projektanci, których zaprosiłam do wystawy idą pod prąd masowej unifikacji. Ida własna drogą. Na projektowanych rzeczach odciskają piętno swojej osobowości i wrażliwości. Ich dzieła sprawiają czasem wrażenie, jakby żyły własnym życie, wymknęły się z rąk swego twórcy(...) "
 

WYSTAWA „NON OBJECT IVE”
Kurator: Marek Cecuła
 

"Wystawa ceramicznego designu “non object ive” jest częścią Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi 2009 pod hasłem „MY WAY”. Reprezentacja ceramiki to zbiór najnowszych projektów i indywidualnych prac pochodzących z dwóch źródeł. Pierwsza główna grupa prac pochodzić będzie z wystawy “Object Factory” z Museum of Arts and Design w Nowym Jorku kończącej się 13 września br.
Druga grupa to prace z krajów europejskich oraz Izraela. Grupa z Polski będzie reprezentowana przez ok. 10 designerów. Planowane są także przynajmniej dwie niezależne instalacje ceramiczne.
Charakter wystawy w centralnym założeniu jest przekazem różnorodności i innowacji w medium ceramicznym, promującym jego najświeższą gałąź, gdzie design przenika się ze sztuką (Art&Design Interface)(...)"
 

WYSTAWA "SURTIDO"
Kurator: Tomasz Rygalik
 

Tomek Rygalik i Luis Eslava prowadzą twórczą dyskusję od czasów, kiedy studiowali razem na wydziale projektowania produktu (Design Products) londyńskiego Royal College of Art. Wspólne studio, podróże, mieszkanie oraz lata pracy w londyńskim środowisku artystycznym dały im szansę na wymianę poglądów i doświadczeń kulturowych.
Obserwacja codzienności, ciężka praca, twarda gra, dobra zabawa i podobne cele życiowe stały się źródłem ich krytycyzmu społecznego i kulturowego oraz zainteresowania koncepcyjną eksploracją granic designu.
"Surtido w fabryce czekolady" to wystawa, która stanowi próbę przeniesienia tego dialogu o krok dalej. Wprowadzenie młodych, utalentowanych hiszpańskich projektantów na kształtującą się polską scenę designu ma wywołać dyskusję, która wykroczy daleko poza kwestię związku między projektantem i branżą.

od: 15 pazdziernika 2009
do: 31 pazdziernika 2009 Łódź

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 sierpnia 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca