Wywrota

Noc Kultury w Lublinie

 

Noc Kultury 2010 dedykujemy historycznemu dziedzictwu Lublina.

Popatrzmy na nowo na historyczne dziedzictwo Lublina, poczujmy jego siłę

i aktualność, złapmy w żagle wiatr historii, skierujmy nasz kurs w przyszłość!  

 

 

Wydarzenia tegorocznej Nocy Kultury odbędą  się przede wszystkim na terenie naznaczonym historią. Tym razem proponujemy zagłębienie się w miejsca bardziej kameralne, zejście z głównych ulic i odkrycie miejskiego piękna, które umyka nam w codziennej krzątaninie. Wejście w głąb Lublina będzie okazją do intymnego obcowania zarówno z Miastem, jak i ze sztuką, zniwelowania barier pomiędzy widzem a artystą, współczesnością a historią. Bogata, specjalnie przygotowana na Noc Kultury oferta lubelskich artystów zagości na magicznych podwórkach, mniej uczęszczanych uliczkach, w bramach i ukrytych przejściach Starego Miasta, w obrysie Pomnika Historii, wokół miejsc Znaku Dziedzictwa Europejskiego.


 

Niewielu z nas, mieszkańców Lublina wie, że lubelskie Stare Miasto oraz część Śródmieścia zostały w 2007 roku uznane za Pomnik Historii Państwa Polskiego. Historyczny charakter Lublina doceniła także Unia Europejska, przyznając naszemu miastu:  „Znak Dziedzictwa Europejskiego”.

Lista Dziedzictwa Europejskiego obejmuje najważniejsze dla kultury i tożsamości europejskiej miejsca, między innymi: Akropol, Mur Berliński, a z polskich obiektów Katedrę Gnieźnieńską, Katedrę Wawelską i Stocznię Gdańską. W Lublinie Znakiem Dziedzictwa Europejskiego opatrzono trzy najcenniejsze obiekty związane z zawarciem w 1569 roku Unii Polsko–Litewskiej, zwanej Unią Lubelską: Kaplicę Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim, Pomnik Unii Lubelskiej i Bazylikę św. Stanisława - kościół klasztorny OO. Dominikanów.

 

Tym samym Lublin uznany został  za symbol europejskich idei integracyjnych, ponadnarodowego dziedzictwa demokracji i tolerancji oraz dialogu między Wschodem a Zachodem. Unia Lubelska jest prawzorem Unii Europejskiej, co trafnie ujmuje sentencja: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”. To właśnie w Lublinie nasi pradziadowie potrafili wypracować idee niezwykle atrakcyjnego i tolerancyjnego państwa, wyróżniającego się na tle ówczesnej Europy.

 

Historia, to nie tylko pomniki i daty. Jej żywym, aktualnym świadectwem jest samo Miasto, nasz Lublin. Niewiele jest miejsc, w których tak dobrze widać zapisane w układzie ulic, kamienic i placów życie pokoleń na przestrzeni niemal ośmiu wieków, siłę, upór i ambicje, sukcesy i porażki jego mieszkańców. Do dziś, spacerując po lubelskim Starym Mieście, śpiesząc się do pracy, czy zmierzając w stronę Zamku korzystamy z wyznaczonego przez naszych przodków urbanistycznego porządku. Jeśli popatrzymy głębiej, uważniej, dostrzeżemy piękno Lublina, miasta wpisanego w wąwozy i wzgórza, położonego na średniowiecznych traktach z Gniezna na Ruś czy też z Krakowa do Wilna, z Zamkiem na wzgórzu, z osią ulicy Grodzkiej, z wyznaczonym linią murów obronnych wachlarzowym układem ulic Starego Miasta.

 

Otrzymaliśmy już Znak Dziedzictwa Europejskiego. Teraz wspólnie sięgnijmy po Europejską Stolicę Kultury. 
 
 

Noc Kultury ujawnia Moc Kultury 
 
 

Tegoroczna Noc Kultury będzie również okazją do powszechnego apelu mieszkańców na rzecz wsparcia kultury, która determinuje ekonomiczny i społeczny rozwój miasta.

Kultura jest obiektem pozornych oszczędności państwa, które nie potrafi dostrzec cywilizacyjnych i rozwojowych wartości inwestycji w edukację i kulturę.

W 2010 roku w budżecie państwa przeznaczono na kulturę jedynie 0,36%, co mieści się w granicach błędu statystycznego! Wydatki te od kilku lat regularnie spadają, mimo że przemysły kultury generują ogromne wpływy do budżetu państwa przekraczające kilkukrotnie zainwestowane 0,36%. Zwiększenie wydatków na kulturę do 1 % budżetu państwa jest europejskim minimum.

Każda złotówka zainwestowana w kulturę zwraca się trzykrotnie, przyczyniając się do modernizacji i podniesienia jakości życia. Sektor kultury tworzy nowe miejsca pracy, podnosi kapitał intelektualny i generuje potencjał kreatywny społeczeństwa. Nie gódźmy się, by w budżecie państwa największe oszczędności robione były właśnie na kulturze i edukacji.

Polski nie stać na ignorowanie kultury. To ona wzmacnia społeczny kapitał i porozumienie, poczucie wspólnoty i wyobrażenia przyszłości. To dzięki niej powstaje otwarte na zmiany i wyzwania, dynamiczne i tolerancyjne społeczeństwo. Dostęp do edukacji, nowoczesne instytucje i programy rozwoju kultury i nauki budują twórcze i odpowiedzialne społeczeństwo przyszłości. Tego wszystkiego ciągle w Polsce mamy za mało.

Żeby się rozwijać - potrzeba wizji, potrzeba wiedzy i potrzeba wyobraźni.   
 

Uczestniku Nocy Kultury!

Jeśli doceniasz takie inicjatywy jak Noc Kultury – podpisz Apel Obywateli Kultury do Premiera o przeznaczenie 1 procentu budżetu na kulturę!

Podpisy zabierane będą przed i w trakcie Nocy Kultury w lubelskich instytucjach kultury oraz na stronie internetowej http://obywatelekultury.pl/zloz-swoj-podpis/  
 
 

UNIJNA KULTURA

Tegoroczne wydarzenia „Nocy Kultury” nabierają dodatkowej mocy dzięki akcji promocyjnej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

od: 5 czerwca 2010
do: 6 czerwca 2010 Lublin

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 maja 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca