Wywrota

„Geopolityka i przyszłość Syberii ..."

W środę, 20 października, o godzinie 16.30, na Wydziale Nauk Społecznych poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w ramach „Wykładów z Zyskiem” odbędzie się prelekcja Witolda Michałowskiego na temat „Geopolityka i przyszłość Syberii w książkach Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego”. Spotkanie będzie moderował dr Remigiusz Ciesielski.

 

Środa, 20 października, godz. 16.30-18.00


Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wydział Nauk Społecznych
ul. Szamarzewskiego 89
budynek E, sala D
(Collegium Znanieckiego)

 

Witold Michałowski – z wykształcenia inżynier, z zamiłowania podróżnik i poszukiwacz skarbu legendarnego barona Ungerna, admirator i propagator twórczości Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego.
Niezależny publicysta, redaktor naczelny kwartalnika „Rurociągi”.


W 1967 r. kierował I Polską Wyprawą w Góry Mongolskiego Ałtaju. W 1959 r. założył na Politechnice Warszawskiej Koło Stowarzyszenia Ateistów i Wolnomyślicieli.
W 1992 r. założył Fundację Odysseum – Ośrodek Dokumentacji Dokonań Polaków w Świecie, działającą pod patronatem Muzeum Azji i Pacyfiku.


Jest członkiem Związku Literatów Polskich oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
Wyróżniony (wraz z Piotrem Malczewskim) Kolosami 2000 – pierwszymi polskimi nagrodami podróżniczymi, za dotarcie do Kraju Urianchajskiego w centralnej Azji i powtórzenie trasy wyprawy Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego z 1920 r..
Przebywał na kontraktach w Iranie, Iraku i Libii. Pracował m.in. przy budowie sztolni (magazynów leków) w Górach Zagros w północnym Iraku oraz rurociągów w Kanadzie (1980-1984) i Nigerii.


Był doradcą sejmowej komisji gospodarki, pełnomocnikiem ministra ochrony środowiska ZNiL ds. Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpat Wschodnich.
Jest członkiem Polskiego Komitetu ds. Gospodarki Energetycznej FSNT NOT.
Czynnie zaangażowany w sprawy Kaukazu, członek stowarzyszenia „Dom Kaukaski”.
W 2010 r. nakładem Zysk i S-ka ukazała się jego książka Ałtajskie tropy.

 

Moja miłość do dalekich podróży narodziła się w Bieszczadach. Nie mogę, nie chcę i nie umiem się z niej wyzwolić. Mamy w genach zakodowany sentyment do miejsc, skąd pochodzili nasi antenaci. Ale tak naprawdę cywilizacja, w której żyjemy, ma swoje korzenie nie tylko w basenie Morza Śródziemnego, ale również w bezmiernych obszarach Wielkiego Stepu i himalajskich płaskowyżów. Dlatego tam mnie ciągnęło od zawsze.


Najciekawsze były wyprawy w bezludne gniazda wysokich gór i na krańce Syberii. W 1967 roku prowadziłem pierwszą Polską wyprawę w Ałtaj Mongolski. Zdobywaliśmy dziewicze, sięgające nieba szczyty Tabun Bogdo (Pięciu Bogów). W Iranie byłem na Alamucie w górach Elburs. Tam, gdzie narodziła się legenda asasynów. Ich współwyznawcy siedzieli za sterami boeingów uderzających w World Trade Center. Polując na niedźwiedzie w Tuwie, dotarłem do Wrót Agharty. To tam rozpoczyna się podziemny szlak prowadzący do mitycznej krainy Szambali. Służąc czeczeńskiej sprawie, wielokrotnie przekraczałem granie Kaukazu, u podnóży którego przed dziesiątkami wieków koczowali Sarmaci. Byłem też na grobie Yuzu Asafa w Srinagarze. Są tacy, którzy uważają, że pochowano w nim Jezusa z Nazaretu.
Wszyscy jesteśmy wędrowcami. Wcześniej czy później będziemy przecież musieli się przygotować do tej najdłuższej, bezpowrotnej, ale najbardziej fascynującej podróży.


Witold Michałowski

 

 

„Wykłady z Zyskiem” – cykl prelekcji przygotowywany przez Zysk i S-ka Wydawnictwo z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przybliżający twórczość autorów związanych z wydawnictwem. Wykłady poświęcone literaturze historycznej, podróżniczej oraz szeroko pojętej literaturze faktu będą odbywały się raz w miesiącu, a wśród prelegentów znajdą się między innymi Witold Michałowski, Sławomir Cenckiewicz, Elżbieta Cherezińska czy Ernest Bryll. Wykłady będą miały charakter otwarty.
 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 sierpnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca