Wywrota

Wszystkie drogi prowadzą do Świnoujścia - Międzynarodowy Kampus Artystyczny FAMA 2011

Stań się FAMAous!

 

 

 

FAMA to Festiwal:

 

 

INTERDYSCYPLINARNY:

muzyka każdego rodzaju, literatura, performance art, teatr, sztuki piękne, kabaret, fotografia, film – dopuszczalna jest każda forma twórczej ekspresji. Wielość sekcji umożliwia sprecyzowanie swojej działalności artystycznej i skoncentrowanie się na niej w trakcie Festiwalu. FAMA funkcjonuje dzięki wzorowej współpracy różnych polskich środowisk artystycznych.

 

DLA KOGO? Młode pokolenie to ludzie zdolni, kreatywni, z twórczą inicjatywą, którzy potrzebują miejsca, aby zaprezentować swoje dokonania. FAMA zapewnia im to miejsce w wielu miastach w Polsce, w tym we Wrocławiu, organizując Przeglądy, na które zaprasza wszystkich zainteresowanych.

 

 

PO CO? Ambicja młodych twórców może zaowocować ich udziałem w kreowaniu młodego, profesjonalnego ruchu artystycznego. Zwycięzcy poszczególnych Przeglądów Regionalnych zostaną zaproszeni na sierpniowy dwutygodniowy Międzynarodowy Kampus Artystyczny w Świnoujściu. Tam pod okiem znanych postaci ze świata kultury i sztuki wezmą udział w warsztatach i artystycznych konfrontacjach. To doskonała okazja na zadebiutowanie, promocję swojej twórczości, występy, doskonałą zabawę i poszerzanie horyzontów.  FAMA jest jedynym miejscem sprawiającym, że młodzi artyści mogą sprawdzić swoje siły w samodzielnej pracy nad realizacją dużych form scenicznych. Dzięki profesjonalnemu zapleczu technicznemu, realizowanemu przez najlepszych specjalistów, debiutujący reżyserzy mają szansę wystawienia spektakli, koncertów i kabaretonów. Wszystko to sprawia, że FAMĘ można określić mianem Festiwalu nieograniczonych możliwości.

 

  

 

 

Z TRADYCJĄ: Festiwalowa tradycja FAMY sięga 1965r., ówcześni twórcy zapisali się potem w świecie polskiej kultury nazwiskami głośnymi i tworzącymi historię. W FAMIE udział brali twórcy tacy jak np. Magda Umer, Marek Grechuta, Dżem, Andrzej Mleczko, Renata Przemyk, Nocna Zmiana Bluesa, Joanna Liszowska, Formacja Chatelet, Maciej Stuhr, Coma i wielu innych.

 

 

 

 

 

 

PLAN WROCŁAW: Cztery majowe dni zgromadzą w klubie muzycznym Lulu Belle Cafe  oraz w Centrum Inicjatyw Artystycznych uczestników Przeglądu w następujących kategoriach:

 

        26.05.2011 – teatr/kabaret (CIA)

         27.05.2011 – hip-hop/reggae/ska

   28.05.2011 – rock/blues/funk

   29.05.2011 – jazz i piosenka

 

Obok tak zaplanowanego przebiegu konkursowego, organizatorzy zapewniają możliwość każdej innej formy artystycznej ekspresji w tym samym czasie – wyniknie to z zapotrzebowania ze zgłoszonych formularzy uczestnictwa

 

Pamiętajcie, że zgłoszenia można przesyłać tylko do 20 kwietnia 2011r.!

 

Wstęp na Przegląd jest darmowy, każdy dzień kończy się doskonałą zabawą na FAMA PARTY. To niesamowita okazja, aby poznać bratnie artystyczne dusze i wymienić poglądy.  

 

 

              

 

 

O Międzynarodowym Kampusie Artystycznym FAMA opowiada Aleksandra Staszczak, koordynatorka Przeglądu Regionalnego we Wrocławiu:

 

Początki FAMY sięgają lat 60tych. Jak przebiegały pierwsze, spontaniczne zapewne jeszcze, edycje Festiwalu?

Pierwsze edycje Festiwalu rodziły wydarzenia kulturalne, które wymykały się spod nadzoru oficjalnych prądów artystycznych oraz kontroli cenzury. Twórcza atmosfera – atmosfera buntu – przyczyniała się do tego, że FAMA była czasem przełomowym w polskiej kulturze zmian. W Świnoujściu powstawała niezależna scena teatralna oraz miały miejsce pierwsze zjawiska typu „performance”. To właśnie tam eksperymentowali poeci oraz jazzmani.

 

Przegląd FAMA we Wrocławiu to jedyny taki Festiwal w tym mieście. Czy przyciąga wielu młodych artystów, tzn. czy dolnośląskie środowisko artystyczne jest kreatywnie aktywne i jak wypada na tle innych regionów Polski?

Zdecydowanie tak! Dolny Śląsk to zagłębie ludzi kreatywnych. Każdego roku zgłasza się do nas wielu zdolnych młodych ludzi, z głowami pełnymi nowatorskich pomysłów. FAMA daje im możliwość prezentacji swojego dorobku. Jest jedynym takim Festiwalem w naszym regionie. A jak wypadają na tle innych innych miast? Odpowiedzią na to pytanie i świadectwem są nagrody, które rokrocznie są przyznawane w Świnoujściu naszym lokalnym Artystom.

 

Jaka „dyscyplina” cieszy się we Wrocławiu największą frekwencją?

Trudno mówić tutaj o jednej, „wybitej” dziedzinie. Wyróżnianie byłoby niesprawiedliwością.  Każda z wyżej wspomnianych cieszy popularnością i z każdej dostajemy co roku wiele zgłoszeń. Co tylko utwierdza nas w przekonaniu o zasadności i potrzebie takiego wydarzenia kulturalnego w naszym regionie.

 

FAMA zakłada twórcze nieskrępowanie, z hasłem przewodnim: wyraź swoje ArtEgo. Jacy artyści zapisali się w historii FAMY najbardziej oryginalnymi występami?

FAMA zawsze była awangardą prądów i mód artystycznych. Od samych swych początków stanowiła ona czas oraz miejsce, w którym krystalizowały się i były realizowane wartościowe projekty artystyczne. Tutaj dojrzewali najcenniejsi dla polskiej kultury twórcy: Magda Umer, Marek Grechuta, Jan Sawka, Jerzy Stuhr, Jan Kaczmarek, Henryk Sawka, Renata Przemyk, Mariusz Lubomski, Salon Niezależnych, Teatr Ósmego Dnia, Teatr STU, Kabaret Potem, Zespół Raz Dwa Trzy. Niezmiennie – FAMA pozostaje czasem oraz miejscem pozwalającym zaistnieć najzdolniejszym z młodych artystów. Ci, którzy zdobywają najwyższe laury Festiwalu, mogą być pewni, że fakt ten nada kierunek ich przyszłej drodze artystycznej. Wśród ostatnich laureatów Festiwalu wymienić należy zespół Trzy Dni Później, Piotra Roguckiego z zespołem Coma, zespół Sofa, Małgorzatę Wojciechowską, Iwonę Lorenc, Joanne Lewandowską, Mariusza Orzechowskiego, Natalię Grosiak, zespół Bethel.

 

 

Wszystkie drogi prowadzą do Świnoujścia. Na czym dokładnie polega Kampus nad morzem?

Istniejąca od 1965 roku FAMA pozostaje ciągle młoda: odradza się na nowo wraz z każdą edycją Festiwalu, którego formuła ulega naturalnym modyfikacjom, odzwierciedlającym zawsze aktualne preferencje, potrzeby i nastroje młodych artystów, a także stan ducha ich pokolenia. W ciągu jednego tylko dnia możemy być tutaj świadkami koncertów (od piosenki autorskiej, przez rock, jazz, aż po hip-hop), widowiska – stanowiącego efekt wspólnej pracy aktualnych i przyszłych gwiazd sceny kabaretowej, spektaklu teatralnego, spontanicznej akcji ulicznej, pokazu multimedialnego. W trakcie pobytu w Świnoujściu wszyscy uczestnicy FAMY zostają zarażeni Festiwalowym (jakże pozytywnym) Wirusem Artystycznym. FAMA pozwala im zrealizować plany czy pomysły, których nie mogliby urzeczywistnić w innym miejscu oraz czasie. Festiwalowa atmosfera i nadmorski klimat sprawiają, że powracają oni do swoich miast z nowymi pomysłami.

 

                                

 

 

Sprzyjając wszelkim przejawom twórczej aktywności, różnorodności pomysłów na siebie i sztukę, Wywrota objęła FAMĘ patronatem medialnym i serdecznie zaprasza wszystkich użytkowników i zainteresowanych do uczestnictwa!

Będziemy aktywnie śledzić Wrocławski Przegląd FAMY.

 

Zapraszamy także do zapoznania się ze zdjęciami z poprzednich edycji FAMY, które oddają jej klimat i zaangażowanie uczestników.

 

Więcej informacji:

41. Międzynarodowy Kampus Artystyczny FAMA 2011

Przegląd Regionalny FAMA Wrocław 2011

 

Ewelina Dybowska

od: 26 marca 2011
do: 29 marca 2011 Lulu Belle Cafe; Centrum Inicjatyw Artystycznych, Wrocław

Patronat medialny:
Wywrota

Zdjęcia


estel

Ewelina Dybowska estel premium

37 stąd
43 artykuły 34 teksty 3828 komentarzy
Była opiekunka sekcji poetyckiej. Na pozór spokojna i wrażliwa dziewczyna, kryje jednak w głębi duszy radykalne poglądy i gdy ktoś zajdzie jej za skórę potrafi nieźle dopiec. Nieraz zasłynęła z ciętego języka. Postrach nastoletnich poetek.…
Zasłużeni dla serwisu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Figa
Figa 31 marca 2011, 16:18
"FAMA zapewnia im to miejsce w wielu miastach w Polsce, w tym we Wrocławiu, organizując Przeglądy, na które zaprasza wszystkich zainteresowanych." - jakie inne miasta, które FAMA obejmuje? Bo do Wrocławia to ja mam strasznie daleko :(
Justyna D. Barańska
Justyna D. Barańska 31 marca 2011, 17:26
Częstochowa, Lublin, Szczecin, Olsztyn, Poznań, Radom, Świnoujście, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław - wszystko jest na stronie :P
Alex Reed
Alex Reed 31 marca 2011, 23:02
Swego czasu nawet w moim małym rodzinnym Głogowie siostry Piwowar (z Trzy Dni Później) realizowały projekty związane z FAMĄ - warsztaty wokalne zakończone koncertem na cześć Grzegorza Ciechowskiego oraz spektakl "Piaskownica". :)
Paweł Kaczorowski
Paweł Kaczorowski 1 kwietnia 2011, 10:14
Estelko, świetny materiał. Brawo!
Dżastin
Dżastin 4 kwietnia 2011, 00:53
Zgadzam się! Brawo!
przysłano: 23 pazdziernika 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca