Wywrota

Obława Augustowska, lipiec 1945

19 czerwca 2011 roku, w trakcie XI Pikniku Kawaleryjskiego odbędzie się widowisko historyczne „Obława Augustowska, lipiec 1945”.

 

Widowisko nawiązuje do tragicznych wydarzeń, które rozegrały się na Suwalszczyźnie latem 1945 roku, w dwa miesiące od zakończenia II wojny światowej. Oddziały NKWD i Armii Czerwonej aresztowały wówczas kilka tysięcy mieszkańców regionu, z których większość po przesłuchaniach zwolniono, natomiast ok. 600 osób zostało zamordowanych w nieznanych okolicznościach. Przez lata informacje o obławie były ukrywane, a mimo podejmowanych już od 1945 roku prób poszukiwań, los zaginionych pozostaje nieznany. Dopiero w maju bieżącego roku nowe światło na sprawę rzucił dokument ujawniony przez rosyjskiego historyka Nikitę Pietrowa, który jednoznacznie potwierdził dokonanie mordu. Wciąż bez odpowiedzi pozostaje natomiast pytanie, gdzie popełniono zbrodnię i gdzie spoczywają jej ofiary.

W czasie rekonstrukcji przedstawionych zostanie kilka epizodów związanych z obławą: odpust w Studzienicznej, aresztowania ludności przez NKWD oraz przebicie się przez pierścień obławy i walkę partyzantów oddziału Józefa Sulżyńskiego „Groma” z oddziałami Armii Czerwonej.

 

Organizatorem widowiska jest Muzeum Okręgowym w Suwałkach, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” i Białostocki Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 grudnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca