Wywrota

Wielkie polsko-czesko-słowackie letnie czytanie

Lato w mieście nie oznacza plaży i sezonu ogórkowego dla miłośników dobrej literatury. Przez cały lipiec we Wrocławiu trwać będzie Miesiąc Spotkań Autorskich – w Mediatece zaplanowano aż 62 spotkania z pisarzami z Czech, Słowacji i Polski.

 

 

- Głównym organizatorem festiwalu jest strona czeska – opowiada Jolanta Grzelczyk, koordynator imprezy z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. – W tym roku Polska jest gościem imprezy i to Czesi wybrali sobie Wrocław, jako miejsce spotkań autorskich i zaprosili nas do współpracy.

 

Festiwal literacki Miesiąc Spotkań Autorskich istnieje od 2000 roku. Tradycyjnie odbywa się wlipcu i obejmuje dwa nurty – pierwszy zawsze reprezentuje literaturę czeską, a drugi piśmiennictwo innego kraju (w ubiegłych latach były to m.in. Kanada, Francja, Białoruś, Austria).

Przez cały miesiąc w Brnie, Koszycach, Ostrawie i Wrocławiu codziennie będą gościć dwaj autorzy. Polski pisarz będzie mieć spotkanie o godz. 19, a czeski lub słowacki o godz. 20.30. Będą czytać swoje utwory i odpowiadać na pytania czytelników.

Autorzy reprezentujący polską stronę to m.in. Wojciech Kuczok, Marta Podgórnik, Henryk Grynberg, Stefan Chwin, Krzysztof Varga, Sylwia Chutnik, Mikołaj Łoziński.

Ze strony czeskiej i słowackiej pojawią się m.in. Pavel Kohout, jeden z najbardziej znanych czeskich pisarzy, działacz opozycji demokratycznej, autor m.in. powieści „Z dziennika kontrrewolucjonisty”, Radka Denemarkova – autorka „Pieniędzy od Hitlera”, opowieści o gorzkich losach czechosłowackich obywateli o żydowsko-niemieckich korzeniach, wydanej przez wrocławski Atut. Przyjedzie też Vladimir Balla, słowacki pisarz, autor powieści „Niepokój” i zbioru miniatur literackich „Świadek”, opublikowanych całkiem niedawno przez wrocławskie Biuro Literackie. Będą też Jana Bodnarova i Arnost Goldflam.

- Intensywność spotkań będzie bardzo duża. Mamy nadzieję, że publiczność dopisze – mówi Jolanta Grzelczyk.

 

Organizatorem Miesiąca Spotkań Autorskich 2011 jest wydawnictwo Větrné mlýny (www.vetrnemlyny.cz) oraz polscy i słowaccy partnerzy: Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu (www.biblioteka.wroc.pl) oraz Knižnica pre mládež mesta Košice (www.n.kosicekmk.sk).
Wrocławskie spotkania odbywać się będą w Mediatece przy pl. Teatralnym 5 od 1 lipca do 3 sierpnia. 

 

program http://www.spotkaniapisarzy.pl/2011/pl/program

źródło http://kreatywnywroclaw.pl/


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 grudnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca