Wywrota

Estampas Porteñas „Tango Feeling”

22 października grupa wystąpi po raz pierwszy w Polsce. W Sali Kongresowej przedstawi swoją najnowszą i najbardziej zachwycającą produkcję – Tango Feeling.

Estampas Porteñas to jedna z najlepszych i najbardziej utytułowanych grup tanga na świecie. Założona w Buenos Aires w 1996 roku przez wybitną prima balerinę i choreografkę Carolinę Soler od 15 lat z powodzeniem występuje na całym świecie, wzbudzając wielki zachwyt wśród publiczności i krytyków. Doceniana jest nie tylko za perfekcyjną technikę i klimat spektakli, ale za uszanowanie tradycji i powrót do korzeni tanga, z jego całym splendorem i bogactwem, o czym większość grup tego typu zapomniała.W skład zespołu wchodzą tylko doświadczeni, wyselekcjonowani tancerze z najlepszych argentyńskich szkół i grup tanecznych, wspaniali wokaliści oraz rewelacyjna orkiestra z Emiliano Greco na czele. Podczas przedstawień wspaniała choreografia Caroliny Soler idealnie przenika się z muzyką w stylu Astora Piazzolli, dźwięki bandoneonu, gitar i skrzypiec doskonale współgrają ze zmysłowym, pełnym siły, wyrafinowanym i perfekcyjnym tańcem oraz namiętnym głosem Javiera di Ciriaco i Estebana Riera.

 

Występy Estampas Porteñas miało już okazję podziwiać ponad 700 tysięcy widzów w Europie, USA, Afryce i Azji. 22 października grupa wystąpi po raz pierwszy w Polsce. W Sali Kongresowej przedstawi swoją najnowszą i najbardziej zachwycającą produkcję – Tango Feeling.

 

Najnowsza produkcja wielokrotnie nagradzanej grupy Estampas Porteñas z Buenos Aires – Tango Feeling – to pokaz tanecznego geniuszu, prawdziwie ognista rozrywka na najwyższym poziomie. W spektaklu tym na próżno doszukiwać się innowacyjnych pomysłów, czy udziwnionych rozwiązań, w których zatracają się inne argentyńskie grupy. I to jest główny atut przedstawienia – wraca ono do korzeni tanga, pokazuje, co jest w nim najważniejsze. Odnajdziemy tu cały przekrój emocji – miłość, zazdrość, gniew i pożądanie. Zobaczymy zmysłowe, eleganckie, perfekcyjne ruchy tancerek w cudownych sukniach, które fruwają w powietrzu lub wirują wokół nóg przystojnych tancerzy. Usłyszymy piękne argentyńskie pieśni, które w połączeniu z dźwiękami bandoneonu, gitary i skrzypiec przeniosą nas wprost do dzielnic Buenos Aires. Bo tam właśnie, w portowych knajpkach, narodził się ten najbardziej ekscytujący taniec świata.


Grupa Estampas Porteñas została założona w 1996 roku w Buenos Aires przez wybitną prima balerinę Carolinę Soler. Artystka od najmłodszych lat szkoliła swój warsztat taneczny pod okiem najlepszych nauczycieli. Zaczynała w Lima Municipal Ballet, w 1972 roku dostała się znanego Choreartium Association Ballet, gdzie była jedną z solistek, a potem główną tancerką w takich przedstawieniach jak Jezioro Łabędzie, czy Giselle. W 1978 roku dołączyła do Teatri Colón, gdzie miała okazję występować w najważniejszych spektaklach klasycznego repertuaru, natomiast z grupami Argentine Ballet czy Modern Jazz Ballet objechała niemal cały świat. Jednak to nie balet był jej przeznaczony. Miłość do tanga kiełkowała w niej latami, aż w końcu postanowiła założyć własną grupę. Zauważyła, że współczesne zespoły coraz częściej zapominają o esencji tanga, zbyt unowocześniają ten styl, chcą być innowacyjne, prześcigają się w pomysłach na bycie oryginalnym, a tracą to, co najważniejsze. Grupa Estampas Porteñas od początku istnienia miała na celu wrócić do korzeni tanga, pokazać jego prawdziwe oblicze, emocje, elegancję.


W skład Estampas Porteñas wchodzą genialni tancerze, wspaniali wokaliści i najlepsi muzycy. W ich spektaklach widać nieskończoną pasję i miłość do tanga. Uwodzicielski taniec i zmysłowa muzyka tworzą niezapomniany klimat, a kolorowe i bogate stroje piękną estetykę ich przedstawień.


Pierwszy akt – The Milonga - przenosi nas do argentyńskiego baru Salón Porteńo, gdzie publiczność ma okazję odbyć podróż po najbardziej uwodzicielskich formach tańca w historii, przywołując blask i radość czasów, w których tango się narodziło. W czasy złotej ery Milongi.


W drugiej części – The Show - bardziej widoczny jest kontakt fizyczny pomiędzy tancerzami. Zjednoczenie się dwóch ciał w jednej przestrzeni w oparach wielkiej pasji, uwodzenia, erotyzmu. Zamknięci w sidłach pięknego szaleństwa artyści ukazują magię tanga, z jego wszelkimi emocjami – zazdrością, pożądaniem, miłością, gniewem. Tancerze pokazują zarówno delikatność, elegancję, jak i brutalność tanga. Towarzysząca temu muzyka instrumentalna pogłębia doznania, wyostrza zmysły. Chwilami jest tak ekspresyjna, że publiczność zapomina o istnieniu tancerzy.


W ciągu pierwszego roku istnienia grupa Estampas Porteñas odbyła trasę po Chinach, gdzie dała ponad 60 spektakli. Potem przyszła kolej na inne państwa i kontynenty. Ich spektakle mogła podziwiać publiczność w Niemczech, Hiszpanii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Malezji, Tajlandii, Afryce Południowej, Australii, Singapurze, a krytycy nie szczędzili pochwał, zgodnie twierdząc, że „...oślepiają publiczność talentem, zmysłowością i pięknem.” W 2006 roku wystąpili w 33 miastach USA – w nawiązaniu do ich występów Instytut Hiszpańskiej Kultury w Houston przyznał Carolinie Soler nagrodę za wielkie osiągnięcia, a gubernator Texasu, Bill White, ogłosił dzień 14 października dniem Estampas Porteñas w stolicy stanu.
Tango Feeling to show pełne świeżości, ale w pełni tradycyjne. W każdym ruchu tancerzy widać perfekcję, zręczność, zmysłowość i pasję, które w połączeniu z ekscytującymi rozwiązaniami muzycznymi dają oszałamiający efekt. Dzięki nim publiczność może poczuć wyrafinowanie i intensywność współczesnej Argentyny.


przysłano: 20 lutego 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca