Wywrota

Skrzyżowanie Kultur: muzyka w filmie

W ramach 7. edycji Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur zapraszamy na cykl MUZYKA W FILMIE. Od 26 do 30 września w Kinotece będzie można zobaczyć filmy dokumentalne i fabularne. Każdy z sześciu obrazów porwie widzów w podróż do innej kultury, innego państwa i zapozna z różnymi gatunkami muzycznymi. 

 

Zaproponowane tytuły to nie tylko wyselekcjonowana dawka sztuki kinematograficznej, ale przede wszystkim okazja bliższego poznania niektórych z artystów, których zobaczymy zarówno na kinowym ekranie, jak i  na muzycznej scenie festiwalu.

 

Dopełnieniem koncertu inauguracyjnego Skrzyżowania Kultur z udziałem Femi’ego Kuti będzie poniedziałkowa projekcja dokumentu "Fela Kuti. Muzyka jest bronią", poświęconego życiu i twórczości jego ojca, wybitnego artysty Feli Kuti. W filmie zobaczymy wywiady z Felą i jego żonami „Queens”, życie ulicy w „Kalakuta Republic” - państwie stworzonym przez Felę oraz fragmenty koncertów w klubie „Shrine” w Lagos.

 

Drugą projekcją będzie turecki film "Życie jest muzyką", którego bohaterką jest Aynur - gwiazda koncertu „Śródziemnomorskie klimaty”. Obraz ten to wciągający portret współczesnego Stambułu - miasta tętniącego życiem i muzyką.

 

W dokumencie Luzofonia (R)ewolucja ukazującym muzyczną scenę Lizbony wystąpi gwiazda koncertu „Pogranicza Europy” - Sara Tavares, która wprowadzi nas w muzyczny klimat tego miasta. 

 

"Flameco, flamenco" Carlosa Saury miał polską premierę 12 sierpnia b.r. Film jest muzyczną podróżą, do której zapraszamy wszystkich miłośników kultury flamenco. Reżyser przedstawia w nim różne etapy życia w aranżacjach tanecznych i muzycznych na tle hiszpańskiego malarstwa. Saura przypomina  znanych i cenionych artystów starszego pokolenia  i pokazuje przedstawicieli nowego nurtu andaluzyjskich dźwięków.

 

Cykl  MUZYKA W FILMIE  rusza 26 września i potrwa pięć dni. Projekcje odbywają się w warszawskiej Kinotece, codziennie o godz. 17.00. Ostatniego dnia pokazów filmowych, 30 września, pokażemy dwa dokumenty. Bilety w cenie 5 zł dostępne będą w kasach Kinoteki od 16 września.

 

Program projekcji:

 

  • 26 września (poniedziałek) - "Fela Kuti. Muzyka jest bronią" (1982 r., Jean-Jacques Flori, Stéphane Tchalgadjieff) Wielka Brytania
  • 27 września (wtorek) - "Życie jest muzyką" (2005, Fatih Akin) Turcja
  • 28 września (środa) - "Gucza- pojedynek na trąbki" (2006, Ducan Millc) Serbia
  • 29 września (czwartek) – „Flamenco, Flamenco” (2010, Carlos Saura) Hiszpania
  • 30 września (piątek) – „Fado Vadio” (2010 Johannes Slaattelid) Norwegia
  • 30 września (piątek), godz. 17.35 – „Luzofonia (R)ewolucja” (2006, Red Bull Academy) Portugalia

 

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami na www.festival.warszawa.pl


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 1 marca 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca