Lifestyle

Jak walczyć z młodymi palaczami

Japońskie nastolatki mogą pożegnać się z paleniem papierosów w szkolnych ubikacjach - o stan ich zdrowia zadbają nowe cyfrowe „paszporty tytoniowe", których „okazanie" będzie wymagane przy zakupie paczki papierosów w automacie.

Japonia boryka się z problemem palaczy - w kraju tym palenie jest niezmiernie popularne wśród młodych osób (poniżej 20. roku życia), a zwłaszcza wśród uczennic. Zakup papierosów w automacie nigdy nie był dla nich problemem - aż do tej pory.

Na początku 2008 roku japoński "Tobacco Institute" rozpoczął wśród palaczy dystrybucję elektronicznych kart zwanych „taspos" (tobacco passports), na których zapisano wiek właściciela. Starsze automaty sprzedające papierosy są wymienianie na nowsze, które przed zakupem paczki „petów" muszą zeskanować paszport.

Nowy system ułatwia również płacenie za towary tytoniowe bezpośrednio z karty kredytowej.

źródło: hacking.pl / theinquirer.net

 

Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7890 artykułów 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Kacor 28 kwietnia 2008, 19:04
A co to za problem poprosic jakiegos starszego kolege tudziez kolezanke? Nie widze sensu odmawiania sobie takiej malej przyjemnosci jaka jest zapalenie papierosa, sama pale choc nie jestem pełnoletnia...
nie mowiac juz o kosztach wymiany tego wszystkiego. Zajmijcie sie prawdziwymi przestpcami, a nie popalajacymi malolatami...
Marcin Sierszyński
Marcin Sierszyński 14 maja 2008, 13:48
Widzisz, ja też palę.
I uwierz mi, gdybym palił paczkę na miesiąc - podpisałbym się pod Twoimi słowami. Ale w moim przypadku to już jest chorobliwe uzależnienie, na które wydaję mnóstwo pieniędzy. I na dodatek mocno się truję.
Chociaż zapalenie sobie raz na jakiś czas papierosa też nie uważam za coś strasznego. Ale trzeba ludziom uświadamiać do czego może to doprowadzić.
Mnie już na dużo nie stać przez te papierosy. Na dodatek nie palę byle czego, tylko Camele za 7,50.
Paczkę kupuję średnio raz na dwa dni. Miesięcznie wychodzi 225 zł. Czyli? Dobra koszula + spodnie.
Dlatego popieram takie akcje, bo ja właśnie przez swój młody wiek wpadłem w uzależnienie.
przysłano: 24 kwietnia 2008 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca