Lifestyle

Nie mamy problemu z HIV?!

Każdego dnia na świecie HIV zakaża się 3000 tys. młodych ludzi. Z danych UNAIDS wynika, że tylko 1 na 3 z nich wie w jaki sposób przenosi się HIV. 8-10 czerwca 2011 w Siedzibie Głównej ONZ w Nowym Jorku spotkają się światowi przywódcy, aby wspólnie dyskutować o walce z epidemią HIV/AIDS.

POLSKA W MAJU SIĘ TESTUJE!
Nie mamy problemu z HIV!

 

Klaudia: „Nie mam problemu z mówieniem o tym, że jestem dodatnia,  że zakaziłam się HIV ponieważ nigdy nie miałam dostępu do wiedzy. Pomimo, że Petersburg, w którym mieszkam , jest ogromnym miastem, HIV był tu przez lata tematem tabu - jak w całej Rosji - ale teraz powoli się to zmienia. Przede wszystkim dzięki młodym ludziom, którzy biorą sprawy w swoje ręce. Dziś mam 26 lat, skończyłam studia, działam w dwóch organizacjach lokalnych oraz w jednej międzynarodowej. We wrześniu wychodzę za mąż, mój narzeczony nie jest zakażony, planujemy założyć rodzinę. Niemożliwe? A jednak…”

 

Każdego dnia na świecie HIV zakaża się 3000 tys. młodych ludzi. Z danych UNAIDS wynika, że tylko 1 na 3 z nich wie w jaki sposób przenosi się HIV. Już za dwa tygodnie (8-10 czerwca 2011)  w Siedzibie Głównej ONZ w Nowym Jorku spotkają się światowi przywódcy, aby wspólnie dyskutować o walce z  epidemią HIV/AIDS. Wszyscy mówią jednym głosem "Nadszedł czas, by działać". Młodzi ludzie potrzebują dostępu do profilaktyki i leczenia HIV  - teraz!

 

Dr Joanna Dec z Zakładu Poradnictwa i Seksuologii Uniwersytetu Zielonogórskiego mówi na temat młodych ludzi  w kontekście epidemii następująco: "Z moich obserwacji wynika, że młodzi ludzie w gimnazjach i liceach mają dużą wiedzę na temat HIV, wiedzą jakimi drogami wirus się przenosi. Niestety ta teoretyczna wiedza nie przenosi się na praktykę. Nastolatek myśli sobie "ja wiem, to się ochronię", albo "on/ona super wygląda, jest popularny, przebojowy, nie musimy rozmawiać o przeszłości, ufam mu". Młodzi ludzie niestety nie mają zdolności myślenia perspektywicznego. To co mówią rówieśnicy jest często ważniejsze niż nawet wiedza, którą zdobyli z bardziej wiarygodnych źródeł. Ciężko jest im być asertywnymi.Jak wiadomo młody wiek sprzyja eksperymentom, próbowaniu różnych rzeczy, między innymi związanych z seksualnością,  Dodatkowo wiek inicjacji seksualnej się obniża. Z drugiej strony mamy nadal bardzo katolickie społeczeństwo i duży wpływ religii na życie młodych Polaków, której stosunek do seksu jest powszechnie znany. Z tymi różnymi komunikatami młody człowiek włącza telewizor, a tam wszystko jest nasycone seksem, który jest modny, fajny i na topie. Każdy by się pogubił.”

 

Klaudia dodaje również: „Nie czuję się inna niż reszta moich rówieśników, ale wiem ,że nadal funkcjonują stereotypy, z którymi za wszelką cenę trzeba walczyć. A z drugiej strony uświadamiać młodych ludzi - to  mi się bardzo podoba w Projekcie Test, że nie koncentruje się na negatywnych aspektach tylko pokazuje, że badanie jest czymś "dobrym" i "naturalnym". Chciałabym, żeby udałoby się zrobić taką kampanię również w innych krajach, np. w Europie Wschodniej i Azji."

 

„Projekt Test to nie tylko kolorowa kampania społeczne zachęcająca do testowani się na HIV, naszym największym celem było wprowadzenie nowego, lepszego sposobu mówienia o zakażeniu. Forma, którą wybraliśmy sprawdziła się dlatego, że trafia do młodego człowieka, że każdy wśród 60 powstałych portretów odnajduje jeden a czasem kilka, które w jakiś sposób pasują do jego stylu życia.”Po weekendzie”, „po erasmusie”  a może „z miłości” lub „razem” – Ty też możesz mieć powód, żeby zrobić badanie na HIV. Marzy mi się, żeby już dla nikogo nigdzie w Polsce zapytanie o HIV nie było  wstydliwe i problematyczne” - tłumaczy Agata Kwiatkowska ze SKA.

 

Społeczny Komitet ds. AIDS (SKA) wraz z partnerami : EMMApak, Aktivist, Nowy Wspaniały Świat, Krytyka Polityczna, Stowarzyszenie Lambda Warszawa, Podwale 7,  Radio ESKA, Studio 2x2, Centrum Artystyczne Fabryka Trzciny, Międzynarodowy Program Polityki Narkotykowej (OSI), kolektyw fotograficzny HockiKlocki, firmy Bristol-Myers Squibb, Levi’s oraz bioMérieux i IZIS już 28 maja przeprowadzi w sześciu miastach Polski „Otwarty Dzień Testowania na HIV”. Każdy chętny będzie mógł się przebadać bezpłatnie i anonimowo oraz uzyskać fachowe informacje i poradnictwo .

 

Kampania  Projekt Test została objęta patronatem Krajowego Centrum ds. AIDS natomiast Warszawskie Dni Testowania na HIV( WDT)  patronatem Prezydent miasta stołecznego Warszawy.

 

Szczegółowy program wydarzenia można znaleźć na stronie kampanii www.projekttest.pl .

 

 

Zapraszamy!

 

Social AIDS Committee (SKA)

Redakcja

Redakcja

26 z Internetu
7893 artykuły 1719 tekstów 70 komentarzy
Wywrota.pl to interdyscyplinarny serwis społecznościowy zajmujący się kulturą. Jest jednym z pierwszych portali kulturalnych w polskim Internecie – działa od 1998 roku. W tym czasie otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in.: Papierowy Ekran…


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 grudnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca