Lifestyle

Młodzież oswaja raka

Biblioterapia staje się coraz popularniejszą i skuteczniejszą formą leczenia poprzez słowo, wrażliwość, empatię. Alternatywną formą wspierania osób borykających się z chorobą nowotworową oraz ich rodzin jest wydana niedawno publikacja o zaskakującym tytule "Ujeździłem raka".

Uczniowie Zespołu Szkół im. płk. Fr. Nullo w Krzykawie współdziałają ze środowiskiem, aktywnie włączają się w akcje profilaktyczne. W październiku ub. r., wraz ze Stowarzyszeniem „Zielone Światło” z Olkusza i Klubem Turystyki Samochodowej „Anakonda 4x4” z Bolesławia, wzięli udział w obchodach Europejskiego Dnia Walki z Rakiem Piersi. Dziewczęta: Gabriela Żelazna i Joanna Lekston reprezentowały w tym dniu zarówno swoją szkołę jak i OSP Podlipie. W akcji wziął też udział absolwent szkoły: Gabriel Frycz.

 

W kwietniu b.r. gimnazjaliści przystąpili do Powiatowego Konkursu Literackiego „Ujeździłem raka”.  Przewrotny tytuł konkursu wziął się z karykatury Jacka Majcherkiewicza przedstawiającej Grzegorza Ludwiczaka, założyciela i aktywnego działacza „Zielonego Światła”. W gronie wyróżnionych znalazły się: Adrianna Sękowska (I miejsce za opowiadanie „Tort”, ex aequo P. Jacek Majcherkiewicz), Kinga Taborek (III miejsce za opowiadanie „Drogi Filipie”), Karolina Rozpara (wyróżnienie za opowiadanie „Ujeździłam raka - Można pokonać raka”). Utwory ukazują  niezwykłą wrażliwość ich autorów, ale przede wszystkim empatię i zrozumienie tak trudnego przecież tematu. Jak podkreślili jurorzy: dr Marek Pieniążek, Agnieszka Zub i Wioletta Sarota-Stach (ilustratorka tomiku),  opowiadania zaskakiwały optymizmem, szczególnie wyraźnym wśród prac najmłodszych autorów.

 

Wartość zebranych w tomik utworów polega jednak przede wszystkim na ich terapeutycznej mocy, zachęcie do niepoddawania się pod wpływem przerażającej każdego człowieka diagnozy. Oprócz uhonorowanych, opublikowano również w zbiorczym tomiku pokonkursowym prace pozostałych uczniów: Niny Lekki („18.09.2011.”), Sandry Sobczyk („Ciche zwycięstwo”), Piotra Krawczyka („Porsche Carrera”). Ich teksty, odznaczające się poziomem literackim, ciekawą formą i niebanalnym ujęciem, są wzruszające i szczere. W zbiorku zamieszczono również opowiadanie pt. „Pustynne miraże” (II m.) nauczycielki Magdaleny Pichlak, pod której kierownictwem pracowali uczniowie. Grafika Oktawii Siodłak została z kolei wybrana na ilustrację opowiadania P. Klary Marzec pt. „Rozmowy o zmroku” (II wyróżnienie).

 

Temat wszak niełatwy, ale skutecznie zmierzyła się z nim młodzież gimnazjalna. Ofiarowali cząstkę siebie i swojej wrażliwości poprzez opisanie przejmujących historii, których czytanie może leczyć ducha. Oswoili temat, który pewnie odpycha, ale dotyka coraz więcej osób i ich rodzin czy znajomych. Warto przełamywać milczenie, bo służy to wzajemnej pomocy. Dr Wanda Matras-Mastalerz, pracownik Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dyplomowany trener biblioterapeuta, wyraziła podziw dla inicjatywy oraz zaprezentowanego spojrzenia młodych na temat nowotworu: „Poruszyły mnie fragmenty tekstów, z których powstała niezwykła publikacja.”

 

Owocem pracy tak wielu osób jest zbiór opowiadań oscylujących wokół tematyki nowego życia po chorobie nowotworowej. Wygraną z chorobą nowotworową określa się tu przewrotnie "Ujeździłem raka". Taki jest też tytuł niniejszego zbiorku, w którym opublikowano teksty autorów w wieku 13+.  Książka odpowiada na zapotrzebowanie czytelników, zapełnia pewną niszę czytelniczą, mówi o tematach trudnych, niepoetyckich, może niewygodnych, a jednak potrafi dawać nadzieję, otuchę i chęć do walki.

 

ZAPOWIEDZI:

 

27 września 2013r. - spotkanie autorskie z twórcami tomiku „Ujeździłem raka” wydanego staraniem Stowarzyszenia „Zielone Światło”. Miejsce: Centrum Kultury "Dwór" w Bolesławiu. Organizator: Klub Pracy Twórczej, Stowarzyszenie "Zielone Światło", Zespół Szkół im. płk. Fr. Nullo w Krzykawie - Koło Literackie i Filmowe. Wstęp wolny.

 

12 października 2013r. - obchody Dnia Walki z Rakiem (potocznie zwanym Dniem Amazonek). Odbędą się przejazdy zabytkowymi oraz off-rodowymi samochodami połączone z prelekcjami medycznymi i rozdawaniem ulotek. Miejsce: tereny Olkusza, Bolesławia i Bukowna. Organizator: Stowarzyszenie "Zielone Światło" z Olkusza, Klub Turystyki Samochodowej "Anakonda 4x4", Nowy Szpital Olkusz, Ochotnicza Straż Pożarna. Zapraszamy do współdziałania.

 

 

od: 13 pazdziernika 2012
do: 13 pazdziernika 2013

Zdjęcia


Liczba PI

Liczba PI

Bolesław
1 artykuł


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 lipca 2013 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca