Lifestyle

Zaadoptuj ogród

Od maja 2014 roku mieszkańcy Warszawy pielęgnują 90 ogródków zasadzonych w zabytkowej części dawnej fabryki Norblina. Wkrótce projekt dobiegnie końca, a rośliny wyhodowane na Żelaznej poszukują nowego domu.

 

Twórcy projektu „Miasto i Ogród” zapraszają chętne placówki szkolne, biblioteki, urzędy, firmy, inicjatywy, organizacje pozarządowe czy osoby prywatne do adopcji ogrodu! Wraz z zakończeniem projektu na nowy dom i ogrodniczą opiekę czeka 90 bigbagów pełnych żyznej ziemi oraz wieloletnie rośliny. - Przez ostatnie cztery miesiące udało nam się nie tylko stworzyć wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy, ale także zmobilizować warszawiaków do działań na rzecz idei zrównoważonego rozwoju i zdrowego stylu życia. Nadchodzi jesień, zbieramy wspaniałe plony: pomidory, kabaczki, cukinie, aromatyczne zioła i sałaty, oferujemy we wrześniu sieć działań i aktywności w ogrodzie oraz zapraszamy na zamknięcie projektu 5 października! Przede wszystkim jednak działając w myśl zasady "od kołyski do kołyski" chcemy, by cykl życia naszych roślin trwał znacznie dłużej niż przebieg samego projektu i miał szansę odrodzić się w Waszych rękach – mówi Marta Wójcicka, prezeska stowarzyszenia Artanimacje

 

Przyjmowanie zgłoszeń do adopcji ogrodu potrwa do 20 września. Stowarzyszenie nie zapewnia transportu bigbagów. Liczy się kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia należy przysyłać mailowo na adres kontakt@miastoiogrod.pl.

 


 

Inicjatywa "Miasto i Ogród" wpisuje się w ogólnoświatowy trend „urban farmingu” – tworzenia zielonych enklaw pod uprawy w zabudowanym środowisku miejskim. W otwartym dla wszystkich ogrodzie przy ul. Żelaznej 51/53 (BioBazar Fabryka Norblina) od 17 maja do 5 października można zasadzić i uprawiać warzywa oraz zioła w specjalnych mobilnych ogródkach, odżywić i chronić rośliny w naturalny sposób, zadbać o bioróżnorodność hodowli i obecność zapylających owadów. A wszystko to ze wsparciem i doradztwem profesjonalnego ogrodnika oraz wykorzystaniem dostępnych na miejscu narzędzi, nasion i sadzonek.

Ważną częścią projektu "Miasto i Ogród" są warsztaty edukacyjne i wydarzenia prowadzone przez entuzjastów, którzy m.in. opowiedają o nowoczesnym eko-ogrodnictwie i tradycyjnych metodach upraw, uczą miejskiego życia w zgodzie ze środowiskiem, zapoznają z miejskim zielarstwem. Podczas weekendów będzie można spróbować ogrodowych plonów, a tuż przed jesienią wykorzystać je do przygotowania przetworów. Ogród będzie miejscem otwartym na pomysły wszystkich, którzy chcą się podzielić swoją wiedzą oraz umiejętnościami i w ten sposób wzbogacić program wydarzeń "Miasta i Ogrodu".

Informacje o wszystkich planowanych aktywnościach na terenie "Miasta i Ogrodu" będą umieszczane na stronie www.miastoiogrod.pl oraz profilu „Miasto i Ogród” na Facebooku.


 

Miasto i ogród. Twórcy projektu.

Mecenasem i inicjatorem projektu "Miasto i Ogród" jest marka BMW i. "Miasto i Ogród" jest urzeczywistnieniem idei zrównoważonego rozwoju życia w mieście. W sferze miejskiej mobilności jest nim projekt BMW i, marka tworząca wizjonerskie koncepcje nowych pojazdów spełniających założenia zrównoważonego rozwoju na każdym etapie produkcji i użytkowania, mówi Paul de Courtois, Dyrektor Generalny BMW Group Polska. Rezultatem takiego myślenia jest rewolucyjne BMW i3 - w pełni elektryczny samochód stworzony z myślą o mieszkańcach miast, którym zależy na mobilności przyjaznej dla środowiska.

BMW i stymuluje, elektryzuje i inspiruje do działań, których efektem są lepsze warunki życia w mieście oraz zaangażowanie grup społecznych i partnerów. Stąd zaproszenie do współtworzenia "Miasta i Ogrodu" dla partnerów społecznych - stowarzyszenia ArtAnimacje oraz Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”, którzy zadbają o program Ogrodu. Projekt "Miasto i Ogród" jest samowystarczalnym mikroświatem dającym przykład ekologicznych działań, zrównoważonego rozwoju, społecznego zaangażowania i partycypacji. To też miejsce wypoczynku warszawiaków. Życiowe slow down w miejskiej dżungli, podkreśla Marta Wójcicka, prezeska stowarzyszenia ArtAnimacje.

Partnerem głównym "Miasta i Ogrodu" jest BioBazar Fabryka Norblina – odbywający się w każdą środę i sobotę targ ekologicznej żywności zlokalizowany na terenie dawnej fabryki platerów przy ul. Żelaznej na warszawskiej Woli. Lubimy takie inicjatywy!, mówi Kinga Nowakowska, BioBazar Fabryka Norblina. Służy temu klimat byłej fabryki, która znajduje się praktycznie w centrum miasta. Ta sama idea przyświecała nam przy tworzeniu BioBazaru: dać szansę ludziom z miasta być bliżej natury, a teraz też hodować rośliny i jeździć elektrycznym autem, czyli żyć ekologicznie!

To dopiero wyzwanie: jak zmienić poprzemysłową uliczkę w kipiący życiem ogród, gdzie nie tylko można wyhodować własną, dajmy na to dynię, ale także nauczyć, jak zrobić z niej zupę!, tak o swoim zadaniu zaprojektowania przestrzeni "Miasta i Ogrodu" mówi Jakub Szczęsny, który wraz z grupą projektową Centrala podzielił dostępną przestrzeń na strefę upraw oraz "zieloną ulicę" - strefę relaksu, warsztatów i wydarzeń. Chcemy, żeby było to niezobowiązujące miejsce, gdzie będzie można odpocząć, popracować na własnej mikrodziałce i porobić z innymi ludźmi rzeczy, na które w naszym zabieganym życiu nie mamy czasu, podkreśla Jakub Szczęsny.

Rodzinna firma Grąbczewscy, która od trzech pokoleń zajmuje się ogrodnictwem, zapewnia dostawę roślin, nasion, sadzonek oraz wypełnionych recyklingowanym torfem ogródków gotowych do dalszej pielęgnacji. Dzięki udziałowi w projekcie "Miasto i Ogród" możemy zaangażować się w inicjatywę symbolizującą wartości, które sami wyznajemy. Cieszy nas również fakt, że wspólnie z pozostałymi partnerami stworzymy dla miasta nową, zieloną przestrzeń tętniącą życiem, mówi Wojciech Grąbczewski, właściciel firmy.

Nieruchomość na potrzeby ogrodu udostępniła spółka ArtNorblin.

 

BMW Group
BMW Group, reprezentowana przez marki BMW, MINI i Rolls-Royce, jest wiodącym producentem samochodów i motocykli w segmencie premium na świecie. W roku 2013 w skali świata BMW Group sprzedała 1,963 mln samochodów i 115 215 motocykli. Przychód przed opodatkowaniem za rok finansowy 2012 wyniósł 7,82 mld euro przy obrocie rzędu 76,85 mld euro. Na dzień 31.12.2012 koncern zatrudniał na całym świecie 105 876 osób.
Sukces BMW Group od zawsze polegał na długoterminowej strategii i odpowiedzialnym działaniu. Rozsądna polityka ekologiczna i społecznościowa przez cały łańcuch wartości produktu, odpowiedzialność za produkt oraz zaangażowanie w ochronę zasobów naturalnych to integralna część strategii korporacyjnej firmy.
Z myślą o konieczności zastosowania nowych rozwiązań w miejskiej mobilności BMW Group stworzyła projekt BMW i, w ramach którego powstają wizjonerskie koncepcje nowych pojazdów spełniających założenia zrównoważonego rozwoju na każdym etapie produkcji i użytkowania. BMW i3 to pierwszy elektryczny samochód segmentu premium, który jest symbolem nowego spojrzenia na przyszłość motoryzacji. Jego produkcja odbywa się przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, wykorzystaniu we wnętrzu naturalnych materiałów (wełna, naturalnie barwiona skóra, włókna roślinne) oraz elementów z recyklingu.

ArtAnimacje

Stowarzyszenie animatorów i kuratorów od 20 lat realizujące niezależne projekty artystyczne. Twórcy Projektu Praga polegającego na rewitalizacji przestrzeni pofabrycznych byłych Zakładów Optycznych na warszawskiej Pradze (nagroda WDECHA Gazety Wyborczej za miejsce roku w głosowaniu czytelników) oraz osiem edycji międzynarodowego projektu twórczego recyklingu Przetwory. Stowarzyszenie ściśle współpracuje ze Studiem Teatralnym Koło i sceną Teatr Soho mieszczącą się na terenie Soho Factory w Warszawie.

 

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę

Towarzystwo tworzy świat, w którym ludzie z pasją działają dla siebie i dla innych. Od 2002 roku realizuje projekty społeczno-kulturalne w całej Polsce. Wspiera inicjatywy młodych i seniorów. Pomaga młodym twórcom realizować projekty artystyczne i animacyjne. Stymuluje instytucje kultury do wprowadzania zmian. Szkoli, przyznaje dotacje, wydaje książki. Tworzy i promuje nowe modele działania w sferze kultury. Ożywia przestrzeń kulturalno-społeczną Warszawy.

 

BioBazar Fabryka Norblina

Unikalne miejsce na mapie Warszawy, gdzie ekologiczne zakupy co sobotę i środę robią mieszkańcy Warszawy i okolic. Na terenie dawnej Fabryki Norblina (ul.Żelazna 51/53) kupisz mięso, nabiał, owoce, warzywa, przetwory,  ryby, ciasta, soki, pieczywo, wyroby garmażeryjne, oleje, kosmetyki i wiele innych certyfikowanych produktów. Zwracaj uwagę na znak zielonego listka z gwiazdkami (certyfikat) – u nas ma je 80% produktów.
Przyjdź, przekonaj się jak smakuje zdrowie!

 

Grąbczewscy

Grąbczewscy to rodzinna firma, zajmująca się produkcją roślin ozdobnych. W podwarszawskich szkółkach Grąbczewscy prezentują niespotykany gdzie indziej wybór roślin. Firma współpracuje z inwestorami,, architektami i ogrodnikami, aby ich wizje przestrzeni stały się rzeczywistością za sprawą dorodnych roślin najwyższej jakości oraz dzięki doświadczeniom zebranym podczas wielu realizacji projektów architektury krajobrazu w Polsce i 20 innych krajach.

 

 

ArtNorblin

Koncepcja rewitalizacji ArtNorblin na terenie d. Fabryki Norblina przy ul. Żelaznej 51/53 zakłada zachowanie zabytkowych budynków oraz maszyn, nadanie im nowych funkcji oraz stworzenie nowej kubatury. W projekcie powstanie unikalna powierzchnia biurowa klasy A oraz powierzchnia usługowo-handlowo-kulturalna o industrialnym charakterze. Zamknięte dotychczas 2 ha w centrum Warszawy zostaną w pełni zintegrowane z miastem.

 

Grupa Projektowa Centrala

Centrala jest platformą współpracy projektantów różnych dziedzin działającą od 2002 roku w Warszawie.
Jej członkowie angażują się w krytyczne projekty dotyczące przyszłości ich miasta, działając również na polu sztuki i edukacji, oraz prowadząc praktykę budowlaną. Zaprojektowane przez nich tymczasowe obiekty architektoniczne pojawiają się w przestrzeniach publicznych Europy, Bliskiego Wschodu, Ameryki Południowej i Australii.

 


przysłano: 16 września 2014 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca