Lifestyle

Depresja jak pomóc? - Rodzaje i objawy depresji

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest obecnie czwartym problemem zdrowotnym na świecie. Oznacza to, że coraz większa część populacji na pewnym etapie życia zmaga się z depresją. Dla niektórych są to pojedyncze epizody, często spowodowane traumatycznymi wydarzeniami lub zmianami w życiu, dla innych – chroniczny bądź powracający problem, często rzutujący na wszystkie pozostałe aspekty życia. W przybliżeniu szacuje się, że dziś na depresję choruje nawet 350 milionów osób i że dotyka ona ludzi w każdym wieku, niezależnie od miejsca zamieszkania, płci, wykształcenia czy pozycji społecznej.

 

Objawy i rodzaje depresji

O ile lekkie wahania czy spadki nastroju są zjawiskiem normalnym i zdarzają się właściwie wszystkim, to już przedłużające się okresy obniżonego samopoczucia powinny nas zaniepokoić. Możesz cierpieć na depresję, jeśli zauważasz u siebie następujące objawy:

  • nieustanny smutek i przygnębienie;
  • ciągłe zmęczenie i spadek energii życiowej;
  • obniżenie napędu psychoruchowego (spowolnienie myślenia i tempa wypowiedzi, pogorszenie sprawności intelektualnej, pamięci i koncentracji);
  • niskie poczucie własnej wartości;
  • zaburzenia snu;
  • apatia, utrata zainteresowania sprawami codziennymi (pracą, hobby, rodziną);
  • zaburzenia trawienia, gwałtowny spadek masy ciała;
  • zaburzenia lękowe, poczucie zagrożenia lub ciągłe napięcie.

Objawy depresji i rodzaje tej choroby mogą być różne u poszczególnych osób, tak samo jak i różny może być przebieg samej choroby. Wśród typów depresji wyróżnia się, m.in: depresję sezonową, pojawiającą się głównie jesienią i zimą i związaną z brakiem słońca; depresję poporodową, występującą u młodych matek; depresję psychotyczną, której zwykle towarzyszą urojenia; depresję przewlekłą czy depresję maskowaną, przejawiającą się w innych, łatwiejszych do zdiagnozowania zaburzeniach, takich jak jadłowstręt lub alkoholizm. Ponieważ tak trudno jest samodzielnie stwierdzić, czy rzeczywiście cierpimy na depresję, a jeśli tak – jakie leczenie podjąć, konieczny jest kontakt z lekarzem. 

 

Image used under license from Freestock.com

Leczenie depresji

Warto pamiętać, że w leczeniu depresji, konieczne jest zaufanie i poczucie bezpieczeństwa osoby chorej. Mimo – a może właśnie z powodu – dobrych chęci, bliscy osób cierpiących na depresję często popełniają podstawowe błędy, takie jak bagatelizowanie problemu, negowanie uczuć chorego, pocieszanie, moralizowanie albo przekonywanie: weź się w garść. Nie tędy droga. Liczne badania wykazują, że najlepsze rezultaty w leczeniu depresji osiąga się łącząc psychoterapię, farmakoterapię i wsparcie bliskich. Dlatego jeśli sądzimy, że ktoś z naszego otoczenia może cierpieć na depresję, najlepiej zrobimy umożliwiając mu/jej kontakt ze specjalistą. 

 

Podstawą leczenia depresji jest odpowiednia diagnoza i wykluczenie innych zaburzeń czy chorób neurologicznych, które mogą mieć zbliżone objawy. Dlatego w walce z depresją pomoże dobry psycholog, który na podstawie objawów będzie w stanie określić rodzaj choroby i zaproponować odpowiednie dla danej osoby leczenie. Na szczęście dziś dość łatwo znaleźć specjalistę i nie trzeba ograniczać się do tych przyjmujących w naszym miejscu zamieszkania. Coraz więcej osób decyduje się na konsultację psychologiczną lub terapię online i chwali sobie to rozwiązanie. 

 

Niezależnie od tego, czy problem depresji dotyczy nas samych, czy kogoś z naszych bliskich, przyjaciół czy znajomych, nigdy nie należy go bagatelizować. Depresja to poważna choroba, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić do śmierci, dlatego konieczne jest jak najszybsze rozpoznanie jej i podjęcie leczenia. 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 września 2021 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca