Lifestyle

Dieta ketogeniczna - 5 sygnałów że jesteś już w ketozie

Ketoza jest stanem metabolicznym, w którym organizm wykorzystuje ciała ketonowe jako podstawowe paliwo zamiast węglowodanów. Najczęściej ketozę osiąga się poprzez ograniczenie spożycia węglowodanów, czyli w wyniku diety ketogenicznej lub też poprzez post przerywany – intermitten fasting. Sposobów na sprawdzenie, czy jesteś już w ketozie, jest wiele. Można do tego wykorzystać specjalne paski testowe do badania moczu, miernik ketonów w wydychanym powietrzu, czy nawet specjalny zestaw do analizy krwi. Jednak ketoza związana jest też z wieloma symptomami, które nasze ciało zaczyna manifestować. Wystarczy się dokładnie przyjrzeć swojemu organizmowi, aby stwierdzić czy jesteś już w stanie ketozy, czy jeszcze nie. Poniżej znajdziesz 5 typowych sygnałów, że to już ketoza.

Ketoza - mniejszy apetyt

Dieta ketogeniczna przyczynia się do zmniejszenia apetytu. Jest to szczególnie zauważalne, gdy połączy się dietę ketogeniczną z postem przerywanym. Dieta ketogeniczna to dobra droga do zrzucenia zbędnych kilogramów. Jej założeniem jet spożywanie produktów sycących, takich jak mięso, ryby, sery oraz warzywa o niskiej zawartości węglowodanów. Dodatkowo dobrze przygotowany keto jadłospis sprawi, że wcale nie będziesz mieć ochoty na podjadanie.

 

Źródłem paliwa dla organizmu w diecie ketogenicznej jest tłuszcz, a nie węglowodany. Jest to zdecydowanie wydajniejsze źródło energii, a organizm w każdej chwili może sięgnąć po tłuszcz zmagazynowany w tkance tłuszczowej.

Ketoza - utrata masy ciała

Warto pamiętać, że na samym początku nie jest to jeszcze tłuszcz! W początkowych fazach diety ketogenicznej zauważalne będzie częstsze oddawanie moczu. W wyniku ketozy, przez mniejsze dostarczanie glukozy, organizm traci znaczne ilości zmagazynowanej wody. Osoby na diecie ketogenicznej zazwyczaj tracą ok. 2 kilogramów wody już w pierwszym tygodniu trwania diety.

Ketoza - nieświeży oddech

Stan ketozy prowadzi do tego, że organizm zaczyna produkować 3 rodzaje ciał ketonowych. Są to acetooctan, beta-hydroksymaślan oraz aceton. Ten ostatni traktowany jest jako produkt uboczny, który nie jest wykorzystywany jako paliwo. W związku z tym wydalany jest z moczem oraz z wydychanym powietrzem.

Stąd bierze się nieświeży oddech podczas keto adaptacji. Czasami może on przypominać ostry zapach zmywacza do paznokci lub przejrzałe owoce. Na szczęście nie trwa to przez cały okres ketozy. Organizm adaptuje się i zaczyna efektywniej produkować oraz przetwarzać ciała ketonowe. Zmniejsza się też produkcja acetonu. Aby poradzić sobie z nieświezym oddechem, uzupełnij swój keto jadłospis o większe ilości wody oraz herbatkę miętową.

 

Pamiętaj jednak, że nieświeży oddech nie oznacza, że jesteś już w ketozie! Oznacza jedynie, że Twój organizm produkuje już ciała ketonowe.

Ketoza - problemy ze snem

Jest to jeden z większych problemów pojawiających się w pierwszych tygodniach ketozy. Bardzo możliwe, że w początkowym stadium diety ketogenicznej, Twoja jakość snu będzie zdecydowanie niższa. Pojawić się mogą trudności w zasypianiu oraz budzenie się w nocy.

 

Dzieje się tak w związku z podwyższonym poziomem hormonów stresu, co związane jest z drastycznym ograniczeniem spożycia węglowodanów. Jednak poziom hormonów stresu wraca do normy, gdy organizm przyzwyczai się do nowego sposobu odżywiania. Sen z czasem również się ustabilizuje. Największe problemy ze snem mają zazwyczaj osoby rozpoczynające dietę ketogeniczną pierwszy raz.

Ketoza - problemy trawienne

Niestety w początkowych fazach dieta ketogeniczna prowadzić może także do problemów trawiennych. Są to głównie biegunki oraz zaparcia, co związane jest z nagłą zmianą sposobu odżywiania. Aby uniknąć lub chociaż złagodzić problemy trawienne należy spożywać produkty zawierające spore ilości błonnika. Pozwoli to na uregulowanie biegunek oraz zredukowanie zaparć. Warto pamiętać, że do diety ketogenicznej trzeba się odpowiednio przygotować. Warto skorzystać z porady specjalisty, który pomoże przygotować specjalny keto jadłospis.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Norbert
Norbert 22 maja 2022, 12:59
A ja się zastanawiam tak czysto praktycznie czy ta dieta jest rzeczywiście dla mnie. Bo żona mi głowę truje, że przy moim wysokim cholesterolu to odpada... Poszedłem nawet na badania do laboratorium diagnostyki z pakietu zdrowy start na wiosnę specjalistyczny. Pakiet ocenia kondycję tkanki tłuszczowej a w tym ryzyko chorób naczyniowo-sercowych. Czekam na wyniki. Od nich uzalezniam zmiane
przysłano: 7 marca 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca