Lifestyle

Jak mogę pomóc komuś, u kogo została stwierdzona depresja?

Diagnoza depresji jest trudna, bo często to właśnie choroby psychiczne przerażają nas jeszcze bardziej niż te fizyczne. Na pewno jest to ciężka sytuacja dla człowieka, który dowiedział się, iż ma taki problem. Jak jednak depresja wpływa na ludzi mu najbliższych? Czy partner, partnerka, dzieci lub przyjaciele zawsze wiedzą, jak mają się zachować? Oczywiście, że nie. Często jesteśmy przerażeni, bo boimy się, iż wyrządzimy więcej krzywdy – pomimo, iż zależy nam przecież tylko na tym, aby pomóc.

W przypadku depresji niestety faktycznie już źle dobrane słowa mogą spowodować, że osoba chora poczuje się gorzej. Na co dzień widzimy przecież oznaki tego, iż mnóstwo ludzi dalej nie rozumie depresji – nie rozumiemy tego, że to nie jest wybór i jesteśmy w stanie zachorować bez żadnej przyczyny. Czasami winne są nasze geny lub konkretna trauma – ale może się tak zdarzyć, że pewnego dnia obudzimy się i nic nie będzie miało już dla nas sensu.  Leczenie depresji nie warto odwlekać.

Jak się zachować? 

 

Jeśli chcesz wesprzeć osobę chorującą na depresję to postaraj się być przy niej wtedy, gdy ona o to prosi – nie są tutaj konieczne długie rozmowy, bo nie zawsze na tym to polega. Nasza obecność może już świadczyć o tym, że nie zamierzamy się poddawać i nie negujemy tego, iż bliska nam osoba choruje. Tego rodzaju wsparcie jest bezcenne. 

 

A jeśli widzimy, że sytuacja się pogarsza to na pewno warto namówić daną osobę do skorzystania z pomocy psychologa bądź psychiatry. Przyjmowanie takich leków, jak Pramolan czy Trittico CR to nie jest objaw słabości - wręcz przeciwnie. Musimy wytłumaczyć osobie chorej, iż dopiero po rozpoczęciu kuracji będzie ona mogła poczuć się lepiej i wrócić do swojego trybu życia. Zapewnienie transportu do psychologa, gotowanie, sprzątanie - te proste czynności będą decydujące w walce o powrót do normalności.  

Nie krytykuj 

 

Najgorszym, co możemy zrobić w takiej sytuacji jest krytykowanie kogoś, kto nie ma tak naprawdę siły wstać z łóżka i umyć zębów. Dla nas takie czynności są bardzo proste i nie wyobrażamy sobie, jak można nie dać sobie z tym rady. Depresja nie jest jednak czymś, co musimy rozumieć - wiemy na pewno, że to realne zagrożenie i uzyskanie przez osobę bliską takiej diagnozy powinno być dla nas wystarczającym dowodem. 

 

Jeśli faktycznie chcemy, aby odzyskała ona siły - musimy powstrzymać się przed przekazywaniem naszych własnych odczuć na ten temat. Pamiętajmy, że nasza opinia nie ma tutaj znaczenia – liczy się to, co czuje chory i to, co doradza mu specjalista od zdrowia psychicznego. 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 10 kwietnia 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca