Lifestyle

Skuteczne doświetlenie piętra w domu jednorodzinnym. W jakie okna wyposażyć projekty domów z poddaszem?

Poddasze jest najbardziej urokliwym, ale pod wieloma względami także najbardziej problematycznym pomieszczeniem w domu jednorodzinnym. Oprócz dylematów natury aranżacyjno-meblarskiej, najwięcej kłopotów osobom decydującym się na projekt domu z poddaszem użytkowym sprawia dopasowanie okien. Dzieje się tak zwłaszcza, kiedy projekt domu nie przewiduje wystarczającej ich ilości lub nie odpowiada nam ich rozmieszczenie. Jakie rozwiązania mamy do dyspozycji?

Dom przy Alabastrowej 55 – wizualizacja

Okna połaciowe zaoszczędzą Twój czas

 

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie dodatkowych okien połaciowych. Nie jest to zabieg ani kosztowny, ani czasochłonny, lepiej jednak powierzyć go specjaliście, który w kilka godzin profesjonalnie upora się z instalacją. Okna połaciowe nie zmieniają architektury dachu, gdyż wstawia się je po prostu między istniejące już krokwie - dlatego właśnie jest to jeden z najczęściej wybieranych sposobów doświetlenia poddasza. Taką modyfikację projektu najlepiej wykonać na etapie przystosowania do warunków lokalnych. Architekt wykonujący adaptację powinien zaznaczyć nowe okna w projekcie, który zostanie złożony do pozwolenia na budowę. Jeśli chcemy zamontować okna połaciowe w wybudowanym już domu musimy stosować się do przepisów Prawa Budowlanego. Wykonanie nowych otworów okiennych w dachu bez zmian konstrukcyjnych można wykonać na zgłoszenie. W momencie, kiedy dla zamontowania okien potrzebna jest zmiana konstrukcji dachu, wykonujemy tzw. przebudowę, na którą potrzebne jest pozwolenie na budowę.

 

Jakie połaciówki wybrać?

 

Producenci okien połaciowych dysponują szeroką ofertą, wśród której każdy znajdzie coś dla siebie. Najpopularniejsze obecnie są okna uchylno-obrotowe, które posiadają tę przewagę nad typowymi oknami uchylnymi, że oś obrotu umieszczona jest w ich połowie, dzięki czemu można je obrócić o 180 stopni i np. bez problemu umyć. Wadą natomiast jest fakt, że część okna podczas jego otwarcia „wchodzi” do pomieszczenia mogąc stanowić problem dla wyższych osób. Aby uniknąć uderzania się w głowę, okna takie montuje się na odpowiednio dobranej wysokości.

 

Dom przy Cyprysowej 15 S3 – wizualizacja

Poszerz swój horyzont, czyli okna kolankowe

Projekty domów kondygnacyjnych często uwzględniają budowę ścianki kolankowej, która „podnosi” dach i zwiększa powierzchnię użytkową poddasza. Warto wykorzystać tę funkcjonalność i zamontować tzw. okna kolankowe, dzięki którym zyskamy większe pole widzenia. Praktycznie, jest to niewielkie okno fasadowe, które może być (ale nie musi) połączone z połaciówką za pomocą specjalnego modułu. Jeśli nasz projekt domu na to pozwala, warto zdecydować się na taki rodzaj okna, gdyż oprócz rozszerzonego pola widzenia, zyskujemy sporą ilość dodatkowego światła w pomieszczeniu.

Rozwiązania dla wymagających

Dla osób zainteresowanych mniej standardowymi wersjami okien połaciowych, a także dla tych, którzy mają specjalne wymagania, poleca się dodatkowe rozwiązanie architektoniczne: elementy doświetlające lub balkony dachowe. Te pierwsze często mają fantazyjną formę, dlatego stanowią świetny element dekoracyjny spełniając przy tym swoją doświetlającą rolę. Najczęściej umieszcza się je nad oknami połaciowymi, by wizualnie je przedłużyć. Balkony dachowe natomiast to nic innego jak specjalnie otwierane okno połaciowe, którego górna część tworzy daszek, dolna natomiast, wyposażona w wyciągane barierki - szklaną balustradę.

A może lukarna?

Jeśli natomiast chodzi nam po głowie projekt domu jednorodzinnego z poddaszem wyposażonym w lukarnę, lepiej zdecydować się na takie rozwiązanie już na etapie wyboru konkretnego projektu. Późniejsze przeróbki w celu dostosowania dachu do tego typu okna są bardzo kosztowne i wymagają wiele pracy. Lukarna jest bardzo ozdobna i może być dobrym rozwiązaniem w przypadku wyjątkowo spadzistych dachów, jednak należy pamiętać, że jako pojedyncze źródło światła nie będzie w stanie efektywnie doświetlić wszystkich kątów poddasza.

 

Dom przy Modrzewiowej 16 – wizualizacja

Elementy dodatkowe

Wybór okna na poddasze to jedno, odrębną kwestią jest przystosowanie go do potrzeb naszej rodziny. Inwestorzy decydujący się na konkretny projekt domu często wybierają go z myślą o bezpieczeństwie swoich bliskich. Nie inaczej jest w przypadku okien. Specjalistyczne zabezpieczenia przed ewentualnym otwarciem ich przez dzieci, markizy regulujące temperaturę w pomieszczeniu, czy rolety antywłamaniowe to tylko niektóre z akcesoriów, o jakich możemy pomyśleć. Warte uwagi są także piloty sterujące otwieraniem okien lub systemy inteligentnego domu automatycznie zamykające okna w przypadku deszczu lub burzy.

A jakie są minusy?

 

Tak jak każdy element konstrukcji domu, okna na poddasze mają swoje negatywy, których jednak przy odpowiednich środkach zapobiegawczych da się uniknąć. Przede wszystkim jest to duży kąt padania światła, co latem wiąże się z uciążliwym nasłonecznieniem wnętrza. Niemniej jednak funkcjonalne rolety lub markizy powinny skutecznie rozwiązać ten problem. Niejako odwrotnym aspektem pokaźnych przeszkleń na poddaszu jest duży spadek ciepła w zimie. Rozwiązaniem są dobre materiały izolacyjne, które choć nieco droższe od standardowych, są inwestycją, która na pewno się zwróci.

 

Dom przy Amarantowej 10 – wizualizacja

 

 

 

Projekty domów z poddaszem są wybierane ze względu na wyjątkowy klimat tych wymagających, jednak pięknych i przytulnych pomieszczeń. Warto zadbać, by każdy członek rodziny mógł się tam czuć swobodnie i komfortowo. Dużą rolę w tej kwestii odgrywa światło, które dodaje wnętrzu lekkości i przestronności, a od strony praktycznej – pozwala na przedłużoną pracę bez włączania dodatkowego oświetlenia. Przy wyborze konkretnego rozwiązania warto rozważyć wszystkie plusy i minusy, a w razie niejasności, zgłosić się do specjalisty, który rozwieje nasze wątpliwości.

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 września 2022 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca