Literatura

Barański. Przewodnik Krytyki Politycznej

 


Piotr Marecki [wywiad-rzeka]

słowo wstępne: Dorota Masłowska

Premiera: lipiec 2009 

Andrzej Barański tworzy kino o niekonwencjonalnej dramaturgii. Reżyser programowo unika sensacyjnych wątków i zaskakującej intrygi. Kładzie nacisk na to, co dzieje się między zdarzeniami i z pietyzmem traktuje każdy szczegół. Jak sam mówi, jego filmy należy mierzyć w centymetrach, a nie w metrach. 

O potędze polskiego kina nierzadko decydował jego związek z literaturą. Po 1989 roku, kiedy wielu reżyserów sięgało po scenariusze oryginalne, Barański pozostał wierny pisarzom. To oni są bohaterami wywiadu-rzeki Piotra Mareckiego: Czycz, Wojciechowski, Stoberski, Stańczakowa, Siemiński, Kuncewiczowa, Filipowicz, Kozieł, Różewicz, Choromański, Brzuszek, Kotula, Fydrych i Masternak. 

Wszystko jest tu małe i wszystkiego jest tylko parę, ale w zalewie iskrzącego chłamu naprawdę warto zwrócić  uwagę na pozbawioną wyścigów samochodowych, wywrotowo niespektakularną twórczość Barańskiego. 
Dorota Masłowska, fragment wstępu 

Andrzej Barański (1941) – reżyser filmowy, scenarzysta. Pochodzi z Pińczowa. Absolwent technikum budowlanego w Kielcach, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, PWSFTviT w Łodzi (1973). Na początku lat 60. współtworzył Studencki Teatr Poezji „Step”, którym opiekował się Tadeusz Różewicz. Podczas studiów filmowych współpracował ze Zbigniewem Rybczyńskim. Debiutował filmem W domu (1975), za który dostał nagrodę na festiwalu w Gdyni. Wyreżyserował m.in.  Nad rzeką, której nie ma (1991), Kawalerskie życie na obczyźnie (1992), Dwa księżyce (1993), Parę osób, mały czas (2005), Braciszek (2007). 

DANE KSIĄŻKI
 
Autor: Piotr Marecki 
Tytuł: Barański. Przewodnik Krytyki Politycznej [wywiad-rzeka] 
Słowo wstępne: Dorota Masłowska 
Kategoria: humanistyka 
Projekt okładki: rzeczyobrazkowe.pl 
ISBN 978-83-61006-56-5 
Okładka: miękka 
Format: 120 x 165 mm 
Liczba stronic: 272 
Wydawnictwo Krytyki Politycznej 
Seria: Przewodniki Krytyki Politycznej, t.12 
Miejsce i data wydania: Warszawa 2009 
Cena: 29,90 zł 
 

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 31 lipca 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca