Literatura

Wkrótce "Ekran kontrolny" Dehnela


Po ostatnich wydawnictwach prozatorskich i translatorskich Jacek Dehnel powraca z książką poetycką. Jego "Ekran kontrolny" ukaże się niebawem nakładem Biura Literackiego. Będzie to czwarta, po "Brzytwie okamgnienia" oraz translatorskich zbiorach Philipa Larkina i Kārlisa Vērdiņša (premiera 3 sierpnia) książka autora we wrocławskim wydawnictwie.  

Jacek Dehnel w swoich wierszach wykorzystuje tradycję literacką z jej kunsztownością, zadomowieniem w kulturze wysokiej, bagażem toposów i efektów formalnych do uzyskania zupełnie nowych rozwiązań. Nie należy z tego tytułu formułować jakichkolwiek zarzutów, bo jest to poezja na wskroś współczesna.  

Książkę zapowiadają na internetowej stronie Biura Literackiego dwa wiersze: "Początek maja" i "Pleśń (Warszawa Centralna)". Przy tej okazji warto pewnie sięgnąć do pozostałych tekstów autora zamieszczonych w Przystani! W jednej z rozmów Jacek Dehnel tak ujmuje podstawy swojej estetyki:  

"Artystyczne formy (takie, jak kunsztowność rymów, na przykład) traktuję nie jako wykwintny salonowy blichtr, coś w guście popisywania się znajomością dworskiej etykiety albo karcianej sztuczki, ale jako rodzaj bardzo starych technik medytacyjnych, pewien sposób na pracę z własnym mózgiem, na zmuszanie go do pchnięcia myśli nieutartym torem".  

Czy nowe wiersze, które znajdą się w "Ekranie kontrolnym", nadal będą realizować te założenia, według których "celem zawsze jest nie przekraczanie kolejnych barier sztuczności (jak na przykład we współczesnych inscenizacjach oper), ale dochodzenie do prawdy", przekonamy się już za kilka tygodni, również przy okazji specjalnego wrocławskiego wieczoru z udziałem autora.  
 

Jacek DEHNEL: Pleśń (wiersz zapowiadający książkę "Ekran kontrolny") >>>

http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=0&co=txt_2219  

Jacek DEHNEL: Początek maja (wiersz zapowiadający książkę "Ekran kontrolny") >>>

http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=0&co=txt_2218

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 14 sierpnia 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca