Literatura

Trop w trop za SosnowskimJuż wkrótce w Biurze Literackim w serii "Rozmowy" ukaże się zbiór wywiadów z Andrzejem Sosnowskim "Trop w trop" po redakcją Grzegorza Jankowicza. Na publikację składają się wywiady, których autor "Po tęczy" udzielał na przestrzeni ponad piętnastu lat.

 

W roli rozmówców występują m.in. Stanisław Bereś, Julia Fiedorczuk, Mariusz Grzebalski, Jacek Gutorow, Michał Larek, Michał Paweł  Markowski, Dariusz Sośnicki, Adam Zdrodowski oraz Grzegorz Jankowicz, który zebrał, ułożył oraz zredagował całość.

 

Książka jest pasjonujący wykładem "poetyckich poglądów na poezję" i filozoficznych fascynacji autora "Życia na Korei", odzwierciedlanych w zmiennej poetyce jego kolejnych książek.

 

Umożliwia też całościowe spojrzenie na jednorodny i konsekwentny projekt pisarski, wykraczający poza granice języka w stronę "tajemnicy, większej aktywności, w której zanurzone jest życie".

 

Rozmowy towarzyszyły zazwyczaj publikacji kolejnych tomów poetyckich Andrzeja Sosnowskiego. "Trop w trop" można zatem czytać także jako autorski komentarz do wydanych na pięćdziesiąte urodziny "Pozytywek i marienbadek (1987-2007)".

 

"Myślę,  że nie można pisać bez świadomości uczestnictwa w czymś, co nazwałbym teatrem własnej osoby. I nie ma nawet znaczenia, czy jest to teatr jednego czy też stu aktorów; za każdym razem mamy do czynienia z osobą" – deklarował Andrzej Sosnowski w rozmowie z Jackiem Gutorowem, której fragment publikujemy w dzisiejszej Przystani!

 

Słowa te można uznać za klucz do wspólnego odczytania dziewięciu zbiorów Sosnowskiego oraz kilkunastu rozmów o nich, zawartych w książce "Trop w trop". W niedzielę udostępniamy jej kolejny fragment: rozmowę Grzegorza Jankowicza "Niewielki odwet na prawdziwym życiu". Premiera książki już 26 listopada!

 

"Trop w trop" jest czwartą pozycją w serii "Rozmowy", w której ukazały się dotąd: "Rozbiórka" Magdaleny Rybak, "Wojaczek wielokrotny. Wspomnienia relacje, świadectwa" Stanisława Beresia i Katarzyny Batorowicz-Wołowiec (2008) oraz "szare światło. rozmowy z Krystyną Miłobędzką i Andrzejem Falkiewiczem" Jarosława Borowca (2009). Fragment rozmowy Jacka Gutorowa >>>

http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=0&co=txt_2279

Fragment rozmowy Grzegorza Jankowicza >>>

http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=0&co=txt_2280


przysłano: 8 pazdziernika 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca