Literatura

Karol Maliszewski: Sajgon

W księgarniach pojawił się "Sajgon" - najnowsza powieść Karola Maliszewskiego. To już czwarta książka prozatorska mieszkającego w Nowej Rudzie twórcy oraz druga, po wydanym w 2008 roku zbiorze szkiców "Po debiucie", pozycja opublikowana we wrocławskim wydawnictwie. Premiera z udziałem autora odbędzie się 7 listopada w Porcie Literackim we Wrocławiu, początek o godz. 19.00.

Powieść przynosi barwne obrazki z życia dolnośląskiej prowincji, oglądanej oczyma kilku osób: redaktora lokalnych gazetek Kojaka, nauczyciela matematyki Teodora Szeremety, katechetki Leokadii, opiekuna szkolnej świetlicy Zenona Jackiewicza, nauczyciela wuefu Franciszka Wartoka, praktykantki Izy Palczak oraz nauczyciela polskiego, jurora konkursów, niejakiego Karola Maliszewskiego.

Dzięki kilku narratorom poznajemy - wymyśloną - noworudzką dzielnicę zwaną Sajgonem, do której wolą nie zaglądać przedstawiciele oświaty, Kościoła oraz innych instytucji. Ale Sajgon to nie tylko życie marginesu społecznego, to również zakłamanie tzw. porządnych obywateli, skostniałe szkolnictwo, prowincjonalna zawiść, hipokryzja, nieład, brud, rozpad wartości.

W książce mieszają się humor i smutek, groteska i tragizm, obecna jest melancholia. Wielogłosowość, poszarpaną narrację i melanż stylów autor uzasadnia tym, że jego pierwszym językiem była poezja: "To nie odczepi się ode mnie nigdy. Nie umiem w poważny i linearny sposób opowiedzieć historii. Ten rozkoszny chaos narracji, ta podejrzana poetyckość i niepewna eseistyczność interesują mnie najbardziej".

Karol Maliszewski jest poetą, prozaikiem i cenionym krytykiem literackim. Pracuje w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego i w Kolegium Karkonoskim w Jeleniej Górze. Jest laureatem nagrody im. Marka Jodłowskiego (1994), im. Barbary Sadowskiej (1997) oraz im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno (1999). Mieszka w Nowej Rudzie.

Powieść Karola Maliszewskiego jest szóstą pozycją wydaną w Biurowej serii Proza, stawiającej sobie za cel prezentację książek, które przesuwają granice tradycyjnych realizacji prozy. Dotychczas ukazały się: "Dokumenty mające służyć za kanwę" R. Roussela, "Studium temperamentu" R. Firbanka, "Tomasz Mroczny Szaleństwo dnia" M. Blanchota, "takim ściegiem:" A. Falkiewicza oraz "Warzywniak i inne opowiadania" K. Jaworskiego.

"Sajgon" dostępny jest w Empikach oraz każdej dobrej księgarni w Polsce. Można go zamawiać za pośrednictwem czterech hurtowni (Azymut, Olesiejuk, Matras i Platon) oraz sklepu internetowego biuroliterackie.pl. Biuro zaprasza także do księgarni Port Literacki przy Placu Teatralnym 5 we Wrocławiu.


Więcej o "Sajgonie" >>>
http://biuroliterackie.pl/sklep/szczegoly.php?cid=b10_19

Fragmenty książki >>>
http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=0&co=txt_3015


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 listopada 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca