Literatura

Cykl wieczorów Poeci na nowy wiek



18 listopada o godz. 18.00 w Porcie Literackim we Wrocławiu kolejny wieczór autorski z cyklu Poeci na nowy wiek z udziałem najciekawszych debiutantów 2002 i 2003 roku: Joanny Mueller, Roberta Rybickiego i Pawła Sarny.

Którzy z debiutantów kończącej się właśnie dekady mają szanse na trwałe zapisać się w poezji polskiej? Które z książek zasługują na miano najważniejszego debiutu? Czy jakieś debiutanckie tomiki zostały przez krytykę przeoczone, niedocenione?

Czy ostatnie dziesięć lat to faktycznie dominacja debiutantów z lat 90.? Czy poeci, którzy debiutowali w pierwszej dekadzie nowego wieku będą w stanie nadać nowy ton poezji polskiej? Jeśli tak, to kto z tego grona może odegrać najważniejszą rolę?

Na te i inne pytania stara się odpowiedzieć od kilku tygodni Roman Honet. Nominowani przez niego autorzy z kolejnych lat prezentowani są na internetowych stronach Biura Literackiego. Najlepsi zapraszani są do Wrocławia.  

Finałem akcji będzie publikacja antologii z wierszami najważniejszych poetów ostatniej dekady oraz specjalne spotkanie podczas 15. edycji festiwalu Port Wrocław w kwietniu 2010 roku.

Portowe "upominanie się o nowych autorów" w bezpośredni sposób nawiązuje do cyklu spotkań "Barbarzyńcy i nie", zainicjowanego w Legnicy w 1996 roku. Do udziału w przedsięwzięciu zaproszeni zostali wówczas najważniejsi debiutanci lat 90:

Miłosz Biedrzycki, Darek Foks, Mariusz Grzebalski, Krzysztof Jaworski, Tadeusz Pióro, Marcin Sendecki, Andrzej Sosnowski, Dariusz Sośnicki, Marcin Świetlicki, Adam Wiedemann.

W kolejnych latach za sprawą projektu "Odsiecz" w Legnicy pojawiali się m.in. Jacek Gutorow, Roman Honet, Radosław Kobierski, Marta Podgórnik, Tomasz Różycki, Krzysztof Siwczyk, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki.

Planując jubileuszowy "Port" organizator imprezy uznał, że zamiast wydawać okolicznościową publikację lepiej uruchomić akcję, w której znowu upomni się o nowych autorów.


Więcej o projekcie Poeci na nowy wiek >>>
http://biuroliterackie.pl/biuro/biuro.php?site=670

18 listopada 2009, 18:00 Port Literacki, Wrocław

Zdjęcia



Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 listopada 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca