Literatura

Debata "Być poetą dzisiaj"

Co wynika dla poezji polskiej, jej czytelników oraz samych poetów z nagrody Nike dla tomu Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego? Tym pytaniem Biuro Literackie rozpoczyna debatę "Być poetą dzisiaj". Skłonił  do niej wyjątkowy dla poezji rok 2009, w którym książki z wierszami dominowały wśród nominacji do najważniejszych literackich nagród w Polsce. Do dyskusji zaproszono osoby zajmujące się poezją: krytyków i jej twórców. 

W ostatnich kilku dekadach rodzimi poeci wyróżniani byli jako jedyni z licznych polskich twórców najważniejszymi nagrodami (wystarczy wspomnieć o dwóch nagrodach Nobla). Mimo to instytucje zajmujące się promowaniem literatury chętniej wspierają prozaików. Czy rację ma Wojciech Kuczok, mówiąc, że przyznać się dziś do bycia poetą to tak, jakby przyznać się, że sypia się w bunkrze na przedmieściach? 

Jak poeta ma docierać do czytelnika? W jaki sposób wydawcy poezji powinni rozbudzać zainteresowanie nią (szczególnie wśród młodych ludzi)? Jakiej granicy nie powinno się przekraczać w takich działaniach? Czy istnieją zagraniczne wzorce działań, które warto przenieść na polski grunt? Wrocławskie wydawnictwo czeka na odpowiedzi czytelników na te pytania, jak również na ich własne spostrzeżenia związane z tytułowym zagadnieniem.

 

http://www.biuroliterackie.pl/


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 26 listopada 2009 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca