Literatura

Powieść w Trójce "Jestem komunistyczną babą" - Dan Lungu

O czasach dyktatury "Geniusza Karpat” mogliśmy byli więcej ostatnio słyszeć, najpierw dzięki Nagrodzie Nobla dla Herty Muller, później podczas obchodów w Rumunii rocznicy końca reżimu. – My prezentujemy powieść, która w retrospektywnej części przywołuje tamte czasy, ale … poprzez groteskowe obrazki ( np. z życia dyktatora ) lub poprzez wspomnienia narratorki – Emilii Apostoae ( tytułowej "komunistycznej baby” ), która nie do końca potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, a swoją młodzieńczą przeszłość idealizuje. – W efekcie otrzymujemy zabawną opowieść choć efekt komiczny jest mocniejszy, jeżeli uświadamiamy sobie jednocześnie, jaki był ów kontekst (jest – nadal, bo ślady niedawnej przeszłości wciąż są obecne w Rumunii ). – Dodatkowy "smaczek” może stanowić fakt, że DAN LUNGU jest … mężczyzną.

- Do przeczytania powieści zaprosiliśmy panią STANISŁAWĘ CELIŃSKĄ i znakomicie oddaje ona "ducha” książki. – O konsultację dotyczącą muzyki, po którą sięgamy, poprosiliśmy WOJTKA OSSOWSKIEGO.

-  Zapraszamy: od poniedziałku do piątku o 11.50.

-  Zaczynamy – 11.01. ( 2010 ).

DAN LUNGU – "JESTEM KOMUNISTYCZNĄ BABĄ!"


Książkę opublikowało wydawnictwo Czarne.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Marcin Sierszyński
Marcin Sierszyński 17 stycznia 2010, 13:12
Miałem przyjemność wysłuchać dwóch odcinków z tej audycji. Książka wydaje się interesująca, natomiast sama audycja jest perfekcyjnie zrealizowana. "A niby jak inaczej?" - usłyszałem niedawno. Przecież Trójka się tym zajęła. ;)
przysłano: 13 stycznia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca