Literatura

Laur w konkursie WITOLDO 2010 przyznany!

 

 

13 czerwca, w trakcie VIII edycji Pikniku Gombrowiczowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, poznaliśmy zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego WITOLDO 2010 na najlepszy utwór inspirowany twórczością Witolda Gombrowicza. 

 

Główny laureat i zdobywca 1 000 zł to Igor Wadowski, autor opowiadania „Hotelik”. Zwycięski tekst porusza obszar relacji damko-męskich, balansuje na granicy tematu tabu i jednocześnie trafnie diagnozuje wzajemne zależności między dwoma pozornie równymi uczestnikami relacji. Pewna, zdystansowana i świadoma siebie kobiecość kontra próbująca się odnaleźć w tym układzie, pozornie silna męskość.  

 

W uzasadnieniu jury zaznaczyło, że tekst wybrano jednogłośnie, a autorowi należą się gratulację  za „godną podziwu umiejętność wykorzystania perwersji, która upokarza męskość bez wywyższenia kobiecości.” 

 

Wyróżnienia wręczono Cecylii Pierzchale z Krakowa za tekst „Bywa, że sobą zdumiewam siebie”  i Adamowi Antończakowi z Wrocławia za „Owca idzie spać”. 

 

Podczas finału konkursu, poza nazwiskami zwycięzców, zgromadzeni goście wysłuchali polemiki z (nieobecnym) Witoldem Gombrowiczem, jakiej podjął się Maciej Milach (parafraza „Autobiografii pośmiertnej”), mieli także okazję  porozmawiać z Moniką Bolach, autorką książki „Płeć jako agrafka. O twórczości Witolda Gombrowicza”. 

 

Nagroda Witoldo 2010 została przyznana po raz drugi. W ubiegłym roku wyróżniono Aleksandrę  Żywczyk za tekst „sobą zdumiewam siebie” i Mateusza Pochecia za „Pamflet na babsztyla”. W tegorocznej edycji nadesłano rekordową ilość utworów. Zgodnie z dowolnością, jaką zakłada regulamin, pojawiły się wszystkie formy literackie. Wśród uczestników znalazła się spora grupa autorów, która ma na swoim koncie laury w innych ogólnopolskich konkursach literackich. Organizatorzy już zapowiedzieli, że w kolejnych latach planowane będą książkowe publikacje pokonkursowe.

 

Przeczytaj zwycięskie opowiadania:

 

Patronat medialny:
Wywrota


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 czerwca 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca