13 czerwca, w trakcie VIII edycji Pikniku Gombrowiczowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, poznaliśmy zwycięzców Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego WITOLDO 2010 na najlepszy utwór inspirowany twórczością Witolda Gombrowicza.
Główny laureat i zdobywca 1 000 zł to Igor Wadowski, autor opowiadania „Hotelik”. Zwycięski tekst porusza obszar relacji damko-męskich, balansuje na granicy tematu tabu i jednocześnie trafnie diagnozuje wzajemne zależności między dwoma pozornie równymi uczestnikami relacji. Pewna, zdystansowana i świadoma siebie kobiecość kontra próbująca się odnaleźć w tym układzie, pozornie silna męskość.
W uzasadnieniu jury zaznaczyło, że tekst wybrano jednogłośnie, a autorowi należą się gratulację za „godną podziwu umiejętność wykorzystania perwersji, która upokarza męskość bez wywyższenia kobiecości.”
Wyróżnienia wręczono Cecylii Pierzchale z Krakowa za tekst „Bywa, że sobą zdumiewam siebie” i Adamowi Antończakowi z Wrocławia za „Owca idzie spać”.
Podczas finału konkursu, poza nazwiskami zwycięzców, zgromadzeni goście wysłuchali polemiki z (nieobecnym) Witoldem Gombrowiczem, jakiej podjął się Maciej Milach (parafraza „Autobiografii pośmiertnej”), mieli także okazję porozmawiać z Moniką Bolach, autorką książki „Płeć jako agrafka. O twórczości Witolda Gombrowicza”.
Nagroda Witoldo 2010 została przyznana po raz drugi. W ubiegłym roku wyróżniono Aleksandrę Żywczyk za tekst „sobą zdumiewam siebie” i Mateusza Pochecia za „Pamflet na babsztyla”. W tegorocznej edycji nadesłano rekordową ilość utworów. Zgodnie z dowolnością, jaką zakłada regulamin, pojawiły się wszystkie formy literackie. Wśród uczestników znalazła się spora grupa autorów, która ma na swoim koncie laury w innych ogólnopolskich konkursach literackich. Organizatorzy już zapowiedzieli, że w kolejnych latach planowane będą książkowe publikacje pokonkursowe.