Literatura

Arterie / wywrotowy przegląd prasy

Przegląd prasy - nowy projekt na Wywrocie.pl. Omówiliśmy kilka tygodni temu ostatni numer Tygla Kultury w ramach Niszy Krytycznoliterackiej, ćwiczenie pokazało, że potrzebna jest praktyka. Tym razem omawiamy archiwalny, czwarty numer Kwartalnika Arterie, zapowiadając jednocześnie nadejście kolejnego. Otwieramy, tym samym, nowy dział na Wywrocie.pl: wywrotowy przegląd prasy.

*

 

Czwarty numer Arterii z lipca 2009 roku należy do najciekawszych dotychczas wydanych. Cały poświęcony dzieciom, dzieciństwu, wpływie dzieciństwa na życie oraz – oczywiście – pisarzom, którzy poświęcają swój talent na drążeniu tego tematu. Czyli to, na co czekali artyści przed przyjściem Freuda na świat.

               

Arterie skupiają się na prezentacji młodych i zdolnych autorów, więc poziom prezentowanych wierszy jest wysoki. Łukasz Jarosz (jeszcze przedpremierowo!) opublikował w numerze czwartym wiersz „Pył”, który ukazał się w jego książce Mimikra, wyróżniający się dramatyczną pamięcią o dzieciństwie. Wybijają się również wiersze Joanny Przybylskiej i Krzysztofa Ciemnołońskiego. Z wierszowanych niespodzianek zwraca uwagę dodatek „Arteryjki. Wiersze dla dzieci” Lipińskiej, Zajączkowskiej i Strąka, ilustrowany przez Marzenę Łukaszuk (przezabawny kret z teczką!).

                Również przedpremierowo ukazały się dwie ekfrazy Jacka Dehnela (obydwie rewelacyjne, czego już nie da się powiedzieć o Fotoplastykonie w całości) i zaraz po nim fragment w miarę interesującego dramatu Piotra Bulaka. W tym numerze proza stoi na bardzo nierównym poziomie – do Ruskich Pawła Sarny wraca się chętnie, zaś Tato Olgierda Dziechciarza ląduje co najmniej o kilka klas niżej. Jeżeli ktoś jest wytrwały, może przeczytać wszystko od deski do deski – na własną odpowiedzialność.

                Gorąco polecamy pochylić się nad rozbudowanym i frapującym (wdzięczny temat) szkicem-analizą Przemysława Owczarka o twórczości Romana Honeta. Podzielony na dwie części staje się mocnym głosem w interpretacji wierszy tego poety. W te rozpracowywanie autor eseju angażuje Carrola, Van Den Berga – i innych – a nawet Bretona; buduje tym samym dyskurs czytania „Honeta – dziecka i dzieci Honeta” (jak w tytule). Nie można przez ten tekst przejść obojętnie, jeżeli jest się chociażby zainteresowanym tego typu poetyką, jaką reprezentuje autor alicji. Tym bardziej, że omawiający ją Owczarek wykorzystuje tu swoją wiedzę z zakresu antropologii literatury, która pozwala nam się lepiej odnaleźć w świecie Romana Honeta.

                W numerze pojawiła się także forma komiksu. I to zaskakująca, bo rysowana na podstawie wiersza. Autorami są Krzysztof Szwarc i Przemysław Owczarek. Godne uwagi!

                 Oprócz tego wydrukowanych zostało kilka recenzji m.in. Iluzjon Macieja Woźniaka, Noc seksualna Pascala Quignarda i Stosunek seksualny nie istnieje Jasia Kapieli. Dodatkowo płyty muzyczne recenzuje, jak zwykle, Piotr Gajda; Jerzy Jarniewicz ze Zdzisławem Jaskułą rozmawiają o dzieciństwie i poezji (dzieciństwa i dorosłości), a Rafał Gawin i Michał Murowaniecki rozmawiają ze sobą o debiucie Sławomira Elsnera.

                 Lipcowy numer Arterii z 2009r. należy do najciekawszych. Tak pod względem tematu, jaki był rozpracowywany, jak i publikujących autorów. Niedługo ukaże się nowy numer kwartalnika – ósmy, tym razem autorzy wypowiedzą się w temacie zaświatów:

za/Światy – pojmowane globalnie (inne kultury, inne języki), lokalnie (prowincja), duchowo lub metafizycznie – są leitmotivem kolejnego numeru kwartalnika Arterii.


 

Marcin Sierszyński

Redakcja Wywroty.pl


 

*

Kwartalnik artystyczno-literacki ARTERIE jest wydawany przez łódzki oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Poleski Ośrodek Sztuki.

Ekipa redakcyjna: redaktor naczelny – Przemysław Owczarek, sekretarz redakcji – Magdalena Nowicka, skład i łamanie – Michał Murowaniecki , korektor – Rafał Gawin oraz redaktor graficzny – Agnieszka Kowalska-Owczarek.

Nakład: 500 egz.

Więcej informacji: www.arterie.com.pl

 

 

Wkrótce omówienia kolejnych numerów łódzkiego pisma: szóstego, z grudnia 2009., skupionego nad hasłem Wojna, siódmego, z lipca 2010., którego tematy to AWERSJA/INWERSJA/REWOLUCJA.


 

Redakcja Wywroty.pl


 

*

Przy okazji omówienia czwartego numeru Arterii, które poczynił Marcin Sierszyński, Redakcja Portalu Wywrota.pl ogłasza, że:


Poszukujemy Osób posiadających konto na Portalu Wywrota.pl lub mogących je dopiero założyć, które podejmą współpracę z Redakcją portalu w zakresie prowadzenia szeroko zakrojonego przeglądu prasy zajmującej sie kulturą współczesną, we wszelkich jej dziedzinach: artystycznej, literackiej, muzycznej społeczno-politycznej etc., biorąc pod uwagę zarówno wydawnictwa ukazujące się systematycznie, ogólnopolskie, stanowiące „opiniotwórczą konstelację” , jak i tytuły wydawnictw regionalnych, niszowych, okolicznościowych, art-zinów i „bibuły”. Chętnie zamieścimy też omówienia wydawnictw archiwalnych, których edycja z jakichś powodów została przerwana w ostatnich latach. Opiekę merytoryczną i techniczną nad tym cyklem publikacji będzie sprawował Marcin Sierszyński, stały współpracownik Redakcji i jak myślę – Redaktor nowego działu Wywroty.pl.

Zachęcamy zarówno Czytelników, jak i Wydawców i Redaktorów do nadsyłania informacji, egzemplarzy pism, zapowiedzi mających się ukazać numerów. Sugerujemy, żeby samodzielne omówienia i prezentacje publikować bezpośrednio przez system Wywroty: „Prześlij Newsa lub Artykuł” (witryna główna, prawy górny róg ekranu), kategoria: „Literatura”, „Muzyka”, „Sztuka”, „Polityka”, z adnotacją w zajawce: przegląd prasy/ prezentacje; albo też wysyłać na adres: pik@wywrota.pl z propozycją omówienia przez naszą redakcję.

Paweł Kaczorowski

Redakcja Wywroty.pl


 


 

Nisza Krytycznoliteracka

Nisza Krytycznoliteracka

14 Polska
116 artykułów 11 komentarzy


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Tomasz Smogór
Tomasz Smogór 24 września 2010, 16:04
Fajny pomysł. :)
Paweł Kaczorowski
Paweł Kaczorowski 24 września 2010, 16:59
Kręci się tych pomysłów w głowie/ głowach sporo. Może chciałbyś, Tomku, zająć się omawianiem Pism z Twojej okolicy? Wszak okolica to zaiste zacna...
Olivia B.
Olivia B. 24 września 2010, 18:56
Tomek ''wykradł'' mi pomysł na treść komentarza! :D
Sporo pomysłów? No, to czekam na efekty. :)
Tomasz Smogór
Tomasz Smogór 24 września 2010, 18:57
Tyle co w Nowej Rudzie jest wydawnictwo Mamiko. Pism literackich nie znam.

Jak na razie w omawianiu się nie widzę.
przysłano: 13 sierpnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca