Literatura

Bieg o Pióro Fredry i WPDK

 


Aż 42 wydawnictwa stanęły w szranki o „Pióro Fredry” w jednym z najważniejszych krajowych konkursów wydawniczych. Laureatów poznamy już 2 grudnia, podczas inauguracji 19. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek.

 

Konkurs na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” jest obok Nagrody Literackiej Europy Środkowej ANGELUS ikoną wrocławskich Promocji księgarskich. W przeciwieństwie do swojego młodszego kolegi „Pióro Fredry” dotyczy książki jako przedmiotu, artystycznej całości, a nie traktuje jej jedynie jako medium literackie. Dlatego też nagroda wędruje do wydawcy.

 

Decyzję o wyróżnieniu 6 książek i uhonorowanie jednej z nich nagrodą główną podejmie jury, w którego tegorocznym składzie zasiadają pod przewodnictwem profesora Marcina Cieńskiego z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego: Leszek Bugajski krytyk literacki związany z tygodnikiem „Newsweek Polska”, profesor Roman Kowalik i profesor Ludwik Żelaźniewicz, obydwaj z Wydziału Grafiki Katedry Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Jerzy Pietraszek, zastępca Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta we Wrocławiu. Przed nimi niełatwe zadanie oceny zgłoszonych woluminów i ich zawartości pod kątem wartości literackich, merytorycznych, poznawczych i artystyczno-edytorskich.

 

W ostatnich latach laury konkursowe przypadły Wydawnictwu BOSZ za pozycję „Ach! Plakat filmowy w Polsce” w 2009 roku, Wydawnictwu Arkady za „Ikony w Polsce. Od średniowiecza do współczesności” w 2008 roku i za album „W kręgu arcydzieł. Zbiory sztuki w Polsce” w 2007. Nagrodę główną stanowi praca wrocławskiego artysty, dotychczas „Pióra” wyszły spod rąk m.in. prof. Zbigniewa Horbowego, Eugeniusza Geta-Stankiewicza, Stanisława Wysockiego oraz Agnieszki Leśniak, która jest autorką także tegorocznej statuetki.

 

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek od swojego zarania dają oprawę Konkursowi. „Pióro Fredry” cieszy się niezwykłym prestiżem w środowiskach wydawców, literackim i zwykłych czytelników. Obcowanie z Książką Roku z pewnością daje gwarancję przeżyć estetycznych. Z niecierpliwością zatem czekamy na grudniową imprezę i ogłoszenie laureatów edycji 2010 roku.

 

Wrocławskie Promocje Dobrych Książek, 2-5 grudnia 2010 r.

Program: www.wpdk.pl

od: 2 grudnia 2010
do: 5 grudnia 2010 Wrocław

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 sierpnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca