Literatura

Warsztaty krytyczne w Biurze Literackim

Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 31 grudnia 2010 roku przez formularz dostępny na stronie Biura Literackiego.

Biuro Literackie organizuje w dniach 21-23 stycznia 2011 roku Warsztaty krytyczne. Impreza, która zaplanowana została w nowej siedzibie wydawnictwa na wrocławskim rynku, upłynie pod znakiem siedmiu spotkań z uznanymi wykładowcami akademickimi, badaczami literatury, redaktorami oraz twórcami.

 

Trzy dni wokół zagadnień związanych ze współczesną krytyką literacką, redagowaniem i działalnością wydawniczą, to propozycja dla dziennikarzy, studentów polonistyki, osób zawodowo zajmujących się pisaniem o książkach, redagujących portale literackie oraz pracujących w instytucjach kultury.

 

Odpowiedni poziom Warsztatów zagwarantuje siedmiu wykładowców, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w nowym projekcie Biura Literackiego: Wojciech Bonowicz, Julia Fiedorczuk, Jacek Gutorow, Roman Honet, Michał Larek, Adam Poprawa, Dariusz Sośnicki i Piotr Śliwiński.

 

Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 31 grudnia 2010 roku przez formularz dostępny na stronie Biura Literackiego. Warunkiem udziału w zajęciach jest przesłanie recenzji lub rozmowy, na podstawie których prowadzący wybiorą od dwunastu do piętnastu uczestników.

 

Warsztaty zainauguruje piątkowy wykład Jacka Gutorowa "Strategie czytania, strategie krytyczne" o sposobach odczytywania tekstów zarówno poetyckich, jak i krytycznych. Tego samego dnia zajęcia poprowadzi również Julia Fiedorczuk, która przekona o tym, że "nie ma przepaści pomiędzy poezją a nauką".

 

Drugiego dnia jako pierwszy o krytykach-profesjonalistach opowie Adam Poprawa. Po nim wykład o sztuce prowadzenia wywiadów wygłosi Wojciech Bonowicz, który powie co zrobić, gdy "przychodzisz na umówione spotkanie (jechałeś całą noc) i widzisz, że Twój rozmówca wcale nie ma ochoty rozmawiać".

 

Sobotnie popołudnie wypełnią zajęcia z wykładowcami Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu - Michałem Larkiem wokół zagadnienia "Czy krytyk powinien pisać o książce, która mu się nie podoba", i Piotrem Śliwińskim o arcydziele - po czym je poznać i czy warto pisać tylko o utworach największych.

 

Na finał tego dnia przewidziana styczniowa edycja "Czytań w Biurze" z Romanem Honetem i Dariuszem Sośnickim oraz ich premierowymi tomami "piąte królestwo" oraz "O rzeczach i ludziach". Po nim podsumowanie debaty "Biurowe książki 2010" z udziałem wykładowców oraz uczestników Warsztatów.

 

Autorzy "Czytania" poprowadzą ostatnie dwa spotkania zaplanowane w niedzielę 23 stycznia. Dariusz Sośnicki opowie o recenzjach wewnętrznych funkcjonujących w wydawnictwach, natomiast Roman Honet, dwie godziny później, odpowie na pytanie: "Co poecie po krytyku?".

 

Więcej informacji o inicjatywie w specjalnym serwisie poświęconym 21. edycji Biurowych Warsztatów. Obok szczegółowego programu zajęć każdy z zaproszonych do udziału wykładowców w krótkim tekście zapowiada tematy, które poruszać będzie w trakcie swojego spotkania.

 

Specjalny serwis poświęcony Warsztatom krytycznym w Biurze Literackim

http://biuroliterackie.pl/imprezy/imprezy.php?site=800

 

 

od: 21 stycznia 2011
do: 23 stycznia 2011 BL/Rynek_Wrocław

Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 sierpnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca