Literatura

Roman Honet: „piąte królestwo”

Roman Honet: „piąte królestwo”

 

27 stycznia swoją premierę ma „piąte królestwo, czyli trzecia - po „mojej" i „baw się" - publikacja Romana Honeta w Biurze Literackim. Przykuwającą uwagę obwolutę zaprojektował brazylijski artysta Walmor Corrêa, a sam tomik zawiera 36 nowych wierszy poety, który jest dziś jednym z najważniejszych punktów odniesienia dla młodych twórców.

 

Mówiąc o „piątym królestwie" Michał Larek zwracał uwagę na sposób, w jaki Honet tworzy niepowtarzalną atmosferę swoich wierszy: „Przez cały tom poeta będzie udowadniał, że lubi mieszać strategie realistyczne ze strategiami mityzacyjnymi, idiom popowy z poważnym, sacrum z profanum, detal z symbolem".

 

Sam autor stroni od jednoznacznego definiowania „piątego królestwa": „czym jest ten tomik, chyba nie mnie dopowiadać. Słabo poruszam się w sytuacjach tego typu. Może 'piąte królestwo' to świat moich sąsiadów: z ulicy, z przeszłości, ale także z mediów. Z banku i z wysypiska śmieci. Ludzi mądrych i kretynów, idealistów i wyrachowanych sukinsynów".

 

Roman Honet debiutował w 1996 roku tomem „alicja", dwa lata później ukazał się zbiór „Pójdziesz synu do piekła", a w 2002 roku „serce". W 2008 roku wydał w Biurze Literackim tom „baw się". Marian Stala pisał wtedy, że w lirykach autora dominują „obrazowe sugestie i odpowiedniki przeżyć, jest mocna aura czyichś egzystencjalnych doświadczeń". W tym samym roku ukazała się „moja” – wybór wierszy z pierwszych trzech tomów poety.

 

W 2010 roku ukazały się dwie antologie pod redakcją Romana Honeta - „Poeci na nowy wiek" i „Połów. Poetyckie debiuty 2010". Znalazły się w nich wiersze najbardziej obiecujących polskich poetów pierwszej dekady XXI wieku oraz debiutantów biorących udział w projekcie „Połów". W styczniu 2011 Honet otwiera czytelnikom drzwi do „piątego królestwa" - królestwa poezji.

 

22 stycznia w siedzibie Biura Literackiego odbyło się kolejne „Czytanie w Biurze", podczas którego Roman Honet i Dariusz Sośnicki prezentowali wiersze ze swoich premierowych książek. Fotorelację oraz filmy ze spotkania, prowadzonego przez Michała Larka i Piotra Śliwińskiego, prezentujemy na naszej stronie. Fragmenty wierszy z „piątego królestwa" znaleźć

można w Przystani! na stronie biuroliterackie.pl.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 31 sierpnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca