Literatura

Rafał Wojaczek: Wiersze zebrane

 

11 maja do księgarń trafi nowa, wzbogacona o nigdy wcześniej niepublikowane materiały, edycja „Wierszy zebranych” Rafała Wojaczka. Tom ukaże się w dniu czterdziestej rocznicy śmierci poety.

 

Po wydaną przez Biuro Literackie książkę powinni sięgnąć ci, którym poezja Wojaczka jest szczególnie bliska. To dla nich wrocławskie wydawnictwo przygotowało nie lada gratkę, zamieszczając w tomie nieznany, niedawno odnaleziony wiersz „Kocham; jestem”.

 

„Nie pojmuję, jakim cudem niedbalstwa 'zapodział' mi się ten jego wiersz, napisany w Karwii 6 sierpnia najpłodniejszego twórczo 1968 roku. Dzisiaj wydaje mi się jednym z najważniejszych” - pisze o niepublikowanym wcześniej utworze Bogusław Kierc, przyjaciel Wojaczka.

 

„Jego tytuł 'Kocham; jestem' można odczytywać tak, jakby Rafał Wojaczek potwierdził swoją (mocniejszą od siebie, 'którego nie było') obecność” - dodaje. Poza „Kocham; jestem” nową edycję „Wierszy zebranych” wzbogaciły faksymile innych utworów, jakie Wojaczek podarował Bogusławowi Kiercowi.

 

Rafał Wojaczek urodził się 6 grudnia 1945 roku w Mikołowie, debiutował dwadzieścia lat później na łamach miesięcznika „Poezja”. Zmarł w nocy z 10 na 11 maja 1971 roku we Wrocławiu. Za życia wydał dwa tomy poezji: „Sezon” (1969) oraz „Inna bajka” (1970). Potem ukazały się „Nie skończona krucjata” (1972) i „Reszta krwi” (1969).

 

Poza „Wierszami zebranymi” Rafała Wojaczka Biuro Literackie wydało w ostatnim czasie „Sanatorium” oraz „Wojaczka wielokrotnego” Katarzyny Batorowicz-Wołowiec i Stanisława Beresia, zbiór wspomnień uzupełniony o płytę DVD z ponad jedenastoma godzinami nagrań.

 

Zamów książkę w księgarni Poezjem.pl >>>
http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113638


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 grudnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca