Literatura

Przystanek literacki i Skrzynka na wiersze

Biuro Literackie rozpoczyna wydawanie nowego pisma poświęconego książkom. W pierwszym numerze „Przystanku Literackiego” m.in. teksty poświęcone Rafałowi Wojaczkowi i laureatowi Silesiusa 2011 Bohdanowi Zadurze, rozmowy z Brianem Pattenem, Andrijem Bondarem, Vladimirem Ballą, Julią Fiedorczuk, Marianem Stalą i Jackiem Gutorowem oraz rozwiązanie pierwszej odsłony konkursu „Skrzynka na wiersze”.

 

Jako jedni z pierwszych uwierzyliśmy, że internet może w przestrzeni literackiej przejąć role, jakie przez setki lat przypisane były papierowi, i już w 2003 roku zdecydowaliśmy się na przeniesienie „Dziennika Portowego” do sieci. Teraz, kiedy bez Facebooka nie potrafi funkcjonować co drugi młody człowiek, żałując trochę tamtej decyzji, powołujemy tradycyjnie wydawany periodyk, by choć o chwilę opóźnić „wyginięcie” literackiej prasy.

 

Pierwszy „Przystanek” otwiera cykl tekstów poświęconych Rafałowi Wojaczkowi, związanych z czterdziestą rocznicą śmierci poety i premierą jego „Wierszy zebranych”. Osobny blok poświęcono Bohdanowi Zadurze, laureatowi tegorocznej Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, oraz Andrijowi Bondarowi, ukraińskiemu autorowi prozatorskich „Historii ważnych i nieważnych” w przekładzie tego pierwszego. 

 

W numerze także obszerne omówienia dwóch innych prozatorskich książek. Wywiad ze słowackim pisarzem Vladimirem Ballą, autorem zbioru opowiadań „Świadek”, oraz z Julią Fiedorczuk, która zadebiutowała niedawno „Białą Ofelią” jako powieściopisarka. Mocną zagraniczną reprezentację numeru uzupełnia rozmowa z meksykańskim poetą José Ángelem Leyvą oraz prezentacja książki „Nigdy samotniej” Gottfrieda Benna.

 

W piśmie także wywiad i premierowe przekłady wierszy dla dzieci brytyjskiego poety Briana Pattena, gościa tegorocznego Portu Wrocław, autora bajki „Skaczący Myszka”. Poza tym rozmowy z Marianem Stalą oraz Jackiem Gutorowem wraz z omówieniami zbiorów szkiców „Niepojęte: Jest” i „Księga zakładek”. Całość zamyka pierwszy „wiersz ze skrzynki” autorstwa Macieja Taranka, studenta Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

A wszystko to dzięki wsparciu Miasta Wrocław - za darmo, w wielotysięcznym nakładzie, w kolorze i ciekawej oprawie graficznej Anny Jasnos. Pismo otrzymywać będzie każdy, kto korzysta z poezjem.pl. Zdobyć możne je także w wybranych księgarniach, na przystanku autobusowym na Placu Grunwaldzkim oraz w redakcji Biura Literackiego na wrocławskim rynku.

 

Zobacz relację z otwarcia Przystanku Literackiego >>>

http://biuroliterackie.pl/biuro/biuro/biuro.php?site=110&news_ID=2011-03-18


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 27 grudnia 2010 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca