Literatura

Karawana kryzysu

Premiera 17 sierpnia 2011

Ze wstępem Janiny Ochojskiej-Okońskiej
Przekład z języka niderlandzkiego Ewa Jusewicz-Kalter

 

Nigdy wcześniej nie istniało tak wiele instytucji  niosących pomoc. Karawana organizacji humanitarnych wraz z podążającymi ich śladem gwiazdami muzyki pop, aktorami, politykami i dziennikarzami sunie po planecie, przesuwając się od obszaru dotkniętego kryzysem do strefy wojennej,  od przepełnionych obozów dla uchodźców, wzdłuż punktów dystrybucji żywności na obszarach dotkniętych głodem, do zbombardowanych wiosek i domów dziecka dla sierot wojennych.

 

Niesienie pomocy stało się przemysłem, w którym obraca się miliardami,  walczy o jak największy udział w rynku i robi wszystko, by uprzedzić konkurentów. A pomocy udziela się, nawet jeśli pieniądze i towary zasilają kasy wojenne walczących stron. Czy więc organizacje humanitarne mogą twierdzić, że są neutralne? Czy powinny pomagać, jeśli pomoc dociera tylko do najwyżej postawionych, ginie w sidłach korupcji albo przedłuża walki? Co jest na dłuższą metę bardziej okrutne – pomagać czy pozwolić krajowi się wykrwawić albo samemu stanąć na nogi? Kiedy zasady humanitarne przestają być etyczne?

Karawana kryzysu to trafna, a jednocześnie szokująca analiza działalności międzynarodowej pomocy humanitarnej. Od Półwyspu Bałkańskiego po Darfur, od Somalii po Afganistan.

 

 

 

„To książka o tym, jak nie powinno udzielać się pomocy i jakie zagrożenia związane są z jej masowością”.

Janina Ochojska-Okońska

 

„Książka przerażająca, obnażająca patologie, do których dochodzi, gdy szlachetne chęci zamieniają się w pomocowo-medialny przemysł. Zostawia czytelnika z fundamentalnymi pytaniami, na które nie ma 'prawidłowej odpowiedzi'”.

Anna Wacławik-Orpik

 

„Ta książka jednocześnie wywołuje halucynacje i otrzeźwia”.

Paul Scheffer

 

„Znakomicie napisana, bardzo przygnębiająca i niszczycielska książka. Ważne, aby przeczytali ją ludzie odpowiedzialni za niesienie pomocy i wyciągnęli z niej wnioski”.

Ryszard Kapuściński

Linda Polman jest niezależną holenderską dziennikarką, autorką wielu reportaży, tekstów publicystycznych i analiz poświęconych międzynarodowym interwencjom wojskowym oraz pomocy humanitarnej. Pracuje dla holenderskiej telewizji, wielu rozgłośni europejskich, współpracuje z prasą w Holandii i Belgii. Była korespondentką w Afganistanie, na Haiti, w zachodniej i wschodniej Afryce. Wykłada dziennikarstwo na Uniwersytecie w Utrechcie. Autorka czterech książek: De varende stad (1991) poświęconej Zairowi, Kenii i Malawi, Bot pippel (1993) opowiadającej o uchodźcach z Haiti, ’k Zag twee beren (1997) relacjonującej niepowodzenia działań misji ONZ w Rwandzie, Somalii i na Haiti, oraz Karawany kryzysu(2008). Była nominowana do nagrody Lettre Ulysses za najlepszy reportaż literacki oraz nagrody "Freedom of Expression" przyznawanej przez brytyjską organizację Index on Censorship działającej na rzecz wolności słowa.

 

 

 

Linda Polman, Karawana kryzysu. Za kulisami przemysłu pomocy humanitarnej

Seria: mikrokosmos/ makrokosmos: literatura faktu
Wydanie I, rok 2011
Liczba stron: 304
Wydawnictwo Czarne


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 stycznia 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca