Literatura

Książki Łukasiewicza i Stycznia w Biurze i w Porcie

W listopadzie nakładem Biura Literackiego ukażą się tomy „Stojąca na ruinie” Jacka Łukasiewicza i „Furia instynktu” Janusza Stycznia. To kolejne w ostatnim czasie - po wrześniowej premierze „Fugi (1955-2010)” Urszuli Kozioł - książki wrocławskich autorów wydane przez BL.

 

Premiery książek Jacka Łukasiewicza, Janusza Stycznia i Urszuli Kozioł to także zwiastun wspólnego wieczoru trojga wrocławskich autorów podczas przyszłorocznej edycji festiwalu Port Literacki, który odbędzie się między 20 a 22 kwietnia podobnie jak w ubiegłych dwóch latach w Studiu na Grobli.   

 

„Stojąca na ruinie” ukaże się niemal 60 lat po debiucie prasowym i ponad 50 lat po wydaniu przez Jacka Łukasiewicza pierwszej książki. Laureat Nagrody Literackiej PEN Clubu i Nagrody im. Kazimierza Wyki, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, współpracuje od lat z „Odrą”. Jest autorem prac naukowych, zbiorów analiz i esejów.

 

„Zasadniczym  tematem zbioru jest przekraczanie granicy, poza którą czas działa tylko destrukcyjnie. Niepokojące, późne wiersze Jacka Łukasiewicza bardzo się mogą przydać nowoczesnym i postnowoczesnym czytelnikom z początku nowego wieku” - pisze o nowej książce Łukasiewicza Marian Stala.

 

Urodzony w 1939 roku w Biadolinach Szlacheckich Janusz Styczeń jest autorem kilkunastu tomów poetyckich. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim debiutował w 1960 roku na łamach „Odry” opowiadaniem „Requiem dla nieśmiałego”. Był jednym z najbliższych przyjaciół Rafała Wojaczka (to na nim była wzorowana postać Wiktora Sierpnia z filmu „Wojaczek” Lecha Majewskiego).

 

„Furia instynktu” to zbiór nowych utworów Janusza Stycznia, o którego twórczości Tymoteusz Karpowicz pisał: „Pana 'bajki' księżycowe przetrwają ich realne modele, które tak kochają komputery. (...) I niech powstaje pod Pańskim piórem więcej takich tekstów jak: 'Sakrament'. One rozgrzeszają poezję”. Ostatnia książka wrocławskiego poety, „Zamarznięty łabędź”, ukazała się w 2007 roku. 

 

Urszula Kozioł, Jacek Łukasiewicz i Janusz Styczeń to kolejni obok Stanisława Beresia, Andrzeja Falkiewicza, Tymoteusza Karpowicza, Bogusława Kierca, Tomasza Majerana, Karola Maliszewskiego, Krystyny Miłobędzkiej, Agnieszki Mirahiny, Klary Nowakowskiej, Mirosława Spychalskiego, Julii Szychowiak, Rafała Wojaczka, Katarzyny Wołowiec, Przemysława Witkowskiego, Agnieszki Wolny-Hamkało, Tadeusza Różewicza i Filipa Zawady kojarzeni z Wrocławiem twórcy, których książki ukazują się w Biurze Literackim.

 

Jeśli dodamy do tego debiutantów i młodych autorów (Konrad Góra, Kornelia Piela, Bartosz Sadulski, Kamil Zając) publikowanych w Biurowych arkuszach i antologiach, okaże się, że grono autorów związanych ze stolicą Dolnego Śląska stanowi więcej aniżeli połowę wszystkich krajowych pisarzy publikowanych przez Biuro Literackie. W kolejnych latach, za sprawą choćby takich projektów jak „Połów”, lista ta będzie zapewne stale się rozszerzać.

 

Nowe wiersze Jacka Łukasiewicza („[Co ja z tym życiem zrobiłem?]”, „[gdzie wasze dusze chłopcy]”) i Janusza Stycznia („Tutanchamon”, „Dziewczyna niosąca filiżankę kawy”), zapowiadające tomy „Stojąca na ruinie” i „Furia instynktu”, można przeczytać na łamach internetowej Przystani! Obaj autorzy będą także gośćmi nowego sezonu Czytań w Biurze. Spotkanie zaplanowane na 3 listopada poprowadzą redaktorzy obu tomów Jan Stolarczyk i Bogusław Kierc. 

 

Przeczytaj premierowe wiersze Jacka Łukasiewicza w Przystani! >>>

http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=200&co=txt_3880

 

Przeczytaj premierowe wiersze Janusza Stycznia w Przystani! >>>

http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=200&co=txt_3881


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 5 lutego 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca