Literatura

Październikowy Port po godzinach z Dyckim i Dehnelem

Bohaterami drugiej odsłony „Portu Literackiego po godzinach” będą Jacek Dehnel i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Spotkanie z autorami książek "Rubryki strat i zysków” oraz „Imię i znamię” poprowadzą Paweł Kozioł i Piotr Śliwiński.

 

„Rubryki strat i zysków” Jacka Dehnela, wybór poematów i cykli wierszy, są kolejną - po „Ekranie kontrolnym” i dwóch tomach translatorskich („Niosłem ci kanapeczkę” Kārlisa Vērdiņša, „Zebrane” Philipa Larkina) - pozycją mieszkającego w warszawie poety, pisarza i tłumacza, wydaną przez Biuro Literackie.

 

O „Rubrykach” Dehnel mówi: „Z powinowactwami wierszy jest różnie; czasem wyjmowałem teksty z większej, nieukończonej albo nie dość polubionej, całości, czasem z opóźnieniem dopisywałem coś do cyklu, który wydawał mi się już zamknięty. Niektóre składy poematów okazały się pewne i ostateczne, inne - nietrwałe. Ta książka stara się to jakoś uporządkować”.

 

Drugie w tym sezonie spotkanie w ramach cyklu „Port Literacki po godzinach” będzie doskonałą okazją by poznać inną, mniej znaną - pozaliteracką - pasję Jacka Dehnela. Październikowemu czytaniu będzie towarzyszyć otwarcie wystawy rysunków autora „Ekranu kontrolnego”.

 

Przygoda Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego z BL trwa znacznie dłużej niż w przypadku Dehnela - „Imię i znamię” jest już ósmą w jego dorobku Biurową książką. Warto zaznaczyć, że jest to pierwsza premierowa pozycja od czasu wydania nagrodzonej w 2009 roku Literacką Nagrodą Nike oraz Literacką Nagrodą Gdynia „Piosenki o zależnościach i uzależnieniach”.

 

O nowym tomie Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego Piotr Śliwiński pisze: „Dycki ośmiesza większość gotowych języków interpretacji, choćby nawet bardzo ekscentrycznych, mimowiednie ukazując, że dają się one zupełnie dobrze (czyli tak samo niewystarczająco) zastąpić językami poczciwymi”.

 

Drugie w tym sezonie czytanie będzie miało miejsce w czwartek, 6 października, w redakcji Biura Literackiego - początek o godz. 18.

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 18 marca 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca