Literatura

90. urodziny Tadeusza Różewicza

W niedzielę, 9 października, Tadeusz Różewicz skończy 90 lat. W Biurze Literackim świętowanie trwa już od kilku miesięcy, a z okazji urodzin wydawnictwo przygotowało specjalną niespodziankę dla miłośników twórczości wrocławskiego poety.

 

Obchody 90. jubileuszu Tadeusza Różewicza rozpoczęły się w BL już w ubiegłym roku, wydaniem wyboru opowiadań „Wycieczka do muzeum” oraz zbioru „Margines, ale...”. Potem były kolejne wyjątkowe premiery - ukazały się dwie bibliofilskie pozycje: najpierw do księgarń trafiła „Kartoteka: Reprint”, a chwilę później „Historia pięciu wierszy”.

 

Cały pierwszy dzień tegorocznej edycji festiwalu Port Wrocław został poświęcony wrocławskiemu poecie. To wtedy premierę miał szczególny tom „Dorzecze Różewicza”, zawierający wybrane wiersze wraz z komentarzami 24 innych autorów, oraz film dokumentalny Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej pod tym samym tytułem. Podczas festiwalu rozstrzygnięto również konkurs „Nakręć wiersz Różewicza”.

 

Kulminacją trwających od ponad roku obchodów będzie premiera zbioru „Wbrew sobie. Rozmowy z Tadeuszem Różewiczem”, który ukaże się niedługo po urodzinach poety - 24 listopada. Poza wszystkimi dotychczasowymi wywiadami z kończącym 90 lat autorem „Kartoteki” w tomie znajdą się także niepublikowane dotąd rozmowy Różewicza z Czesławem Miłoszem.

 

Zanim książka trafi do księgarń, miłośnicy Tadeusza Różewicza będą mieli okazję uzupełnić swój księgozbiór o wybrane pozycje poety wydane dotychczas przez Biuro Literackie. Z okazji przypadającego 9 października jubileuszu przygotowaliśmy specjalną akcję „Różewicz 90”, a w jej ramach ofertę, dzięki której przez kilka dni możliwy będzie zakup nawet trzech książek Tadeusza Różewicza w cenie jednej!

 

Na trzy urodzinowe zestawy złożyły się: „Kartoteka: Reprint” - „nauka chodzenia” - „Kup kota w worku (work in progress)”, „Historia pięciu wierszy” - „nauka chodzenia” oraz „Wycieczka do muzeum” - „Margines, ale... ”. Do każdego zestawu dodane zostanie DVD z filmem „Dorzecze Różewicza” w reżyserii Artura Burszty i Jolanty Kowalskiej.

 

By ułatwić Państwu wybór, przez najbliższe dni na łamach Przystani będziemy publikować recenzje książek Tadeusza Różewicza, jakie ukazały się do tej pory w Biurze Literackim. Za rekomendację wszystkich niech posłuży opinia Piotra Śliwińskiego tak piszącego o „nauce chodzenia”: „Różewicz raz jeszcze okazuje się twórcą wiążącym fragmentaryczność swego strzępiącego się co rusz dzieła z jego wyjątkową totalnością”.

 

Obchodzący 90. urodziny Tadeusz Różewicz jest jednym z najwybitniejszych polskich poetów, dramaturgów i prozaików. Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, m.in. Nagrodą Polskiego PEN-Clubu (1997), Nagrodą Literacką Nike (2000) oraz Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius za całokształt twórczości (2008). Mieszka we Wrocławiu.

 

Z Biurem Literackim Różewicz jest związany od 2007 roku, kiedy nakładem wrocławskiej oficyny ukazał się tom „nauka chodzenia”. Łącznie BL wydało już sześć książek poety - wspomnianą „naukę chodzenia” oraz: „Kup kota w worku (work in progress)”, „Wycieczkę do muzeum”, „Margines, ale...”, „Kartotekę: Reprint” i „Historię pięciu wierszy”.

 

Książki Tadeusza Różewicza w poezjem.pl >>>

http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/category/inspiration/68

 

Więcej o tomie „Wbrew sobie. Rozmowy z Tadeuszem Różewiczem” >>>

http://biuroliterackie.pl/biuro/biuro?site=1B0&news_ID=2011-09-07

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 25 marca 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca