Literatura

Jacek Dehnel: „Rubryki strat i zysków"

Do księgarń trafiła najnowsza, wydana przez Biuro Literackie, książka Jacka Dehnela. „Rubryki strat i zysków” to wybór cykli poetyckich i poematów powstałych w latach 1999-2010. W tomie znalazło się także kilka nigdy wcześniej niepublikowanych w formie książkowej utworów, w tym cykl  - „Języki obce”.

 

Tytuł tomu Dehnel tłumaczy w następujący sposób: „Pisanie jest stratą w różnym sensie. W czasie pisania można było zrobić coś innego. (...) Ale równocześnie każdą z tych (...) strat można odwrócić: owszem, można było czas na pisanie spożytkować lepiej, ale można też było znacznie gorzej. Ten bilans nigdy nie zostaje zamknięty, są tylko rubryki po obu stronach, a i te niezbyt godne zaufania”.

 

Publikacja ma wprowadzić ład do dotychczas wydanych cykli. Dehnel: „Niektóre składy poematów okazały się pewne i ostateczne, inne - nietrwałe. Ta książka stara się to jakoś uporządkować”. Istotne jest również zaprezentowanie spójnego obrazu własnej twórczości: „Cieszę się, że powstała taka całość, bo zagadnienie cykliczności, formy szerszej, obfitszej, nurtuje mnie właściwie od samego początku pisania”.

 

Paweł Kozioł o „Rubrykach...”: „Chyba właśnie obecność tych wszystkich osobników sprawia, że od bajki o neoklasycyzmie lepsza tu jest z pewnością bajka o poezji dworskiej, o wierszu jako przedłużeniu gestu. Sprawia ona również coś innego, również dworskiego poniekąd, jako że dwór jest krainą plotki i sprawiania wrażenia. Mówiąc jeszcze inaczej: opowiadania o ludziach”.

 

Jacek Dehnel, poeta, prozaik i tłumacz, jest laureatem Nagrody Kościelskich i Paszportu „Polityki”. W 2010 roku został nominowany do Nike za wydany przez Biuro Literackie „Ekran kontrolny”. Jakub Winiarski pisał wówczas o autorze tomu: „Sztuką jest w jego rozumieniu stały transfer tradycji w teraźniejszość. Transfer wieczności w codzienność”.

 

„Rubryki strat i zysków” to kolejna - po tomach „Brzytwa okamgnienia” i „Ekran kontrolny” oraz dwóch książkach translatorskich („Niosłem ci kanapeczkę” Kārlisa Vērdiņša, „Zebrane” Philipa Larkina) - pozycja Jacka Dehnela ukazująca się pod szyldem Biura Literackiego.

 

„Rubryki strat i zysków” w poezjem.pl >>>

http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113883

 

Wiersze Jacka Dehnela w Przystani! >>>

http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=200&co=txt_3928


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 28 marca 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca