Literatura

"Dallas '63" Stephena Kinga od jutra w księgarniach!

Dwa lata minęły od wydania ostatniej powieści Stephena Kinga (książka „Pod kopułą” miała premierę w listopadzie 2009 roku).

 Już jutro cierpliwość czytelników zostanie wynagrodzona, a pierwsze recenzje gwarantują, że czekać było warto. 8 listopada do księgarń na całym świecie trafi „Dallas ‘63” (oryg. „11/22/63”).

 

„Dallas ‘63” odwołuje się do klasycznego motywu literatury fantastycznej, czyli podróży w czasie. Korzystając z tajemniczego portalu, główny bohater opowieści cofa się do 1958 roku i podejmuje próbę powstrzymania zamachu na prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Ten prosty pomysł w rękach Kinga staje się pretekstem do odmalowania na blisko 900 stronach klimatu Stanów Zjednoczonych lat 60., reinterpretacji mitu o śmierci amerykańskiego prezydenta oraz stworzenia alternatywnej wersji historii. „Dallas ’63” to znakomita powieść badająca granice nieuchronności, elastyczności losu, a przy tym pasjonująca historia mężczyzny, który podejmuje walkę z czasem. Choć los po wielokroć odkrywa przed nim swoje złowrogie oblicze, bohater zawalczy zarówno o życie JFK, jak i o własne szczęście, odnalezione w innym wymiarze.

 

 

 

 

Od pierwszej do ostatniej strony King snuje opowieść ze sprytem kuglarza i zręcznością linoskoczka. Sprawia, że historia alternatywna brzmi przekonująco… ale jak tego dokonuje? Analiza strategii narracyjnej Kinga jest co najmniej równie interesująca, jak poznanie jego zdania o teoriach spiskowych. A propos - uważa za prawie pewne, że Lee Harvey Oswald działał w pojedynkę. (…) Strony “Dallas ‘63” przelatują w mgnieniu oka jedna po drugiej, pełne wyrazistości, tragizmu i suspensu. Trzeba nie lada tupetu, żeby zmierzyć się z takim tematem. Przede wszystkim jednak trzeba wielkiego talentu, by uczynić tę opowieść choć trochę wiarygodną. Czytając Kinga wydaje się to rzeczą łatwą, co jest niewątpliwie najefektowniejszą sztuczką jego książki. New York Times

 

 

 

King przedstawia opowieść obfitą w przyjemności, do których nas przyzwyczaił: postacie o dobrym sercu i zranionej duszy, których przygody w świecie fantastycznym stają się wiarygodne przez swoje zakorzenienie w rzeczywistości, w rozmowach i wyczuciu miejsca, które bez trudu wciągają nas w fabułę.(…) Podsumowując, otrzymujemy kolejne przypomnienie, że Stephen King jest dowodem na to, że (jak niegdyś ujął to sam JFK), "życie jest niesprawiedliwe". Jest nie tylko jednym z najsłynniejszych i najzamożniejszych pisarzy swojej epoki; jego twórczość każe przypuszczać, że gdyby podróżnik w czasie znalazł portal do XXII wieku i sprawdził, jakich dzisiejszych autorów wciąż czyta się jutro, Stephen King byłby jednym z nich. Washington Post

 

 

Stephen King (ur. 1947) napisał ponad pięćdziesiąt książek i wszystkie zyskały status światowych bestsellerów. Znajdują się między nimi: „Lśnienie” (1998), „Miasteczko Salem” (1998), „Misery” (2004) czy „Pod kopułą” (2010). Powieści Kinga doczekały się wielomilionowych nakładów, tłumaczeń na przeszło 30 języków, a na całym świecie można znaleźć ponad 300 milionów egzemplarzy książek z jego nazwiskiem na okładce. Stephen King mieszka w stanie Maine z żoną, powieściopisarką Tabithą King.

„Dallas ’63” zostanie przeniesione na wielki ekran przez Jonathana Demme’a, który kupił prawa filmowe do książki. King będzie jednym z producentów filmu.

 

Stephen King

Dallas ‘63

(Tytuł oryginału: 11/22/63)

Przełożył z angielskiego Tomasz Wilusz

Wydanie I, Prószyński i S-ka

Data wydania: 8 listopada 2011

Format: 142 x 202 mm

Projekt okładki: Vincent Chong

 

Informacje:

Prószyński Media Sp. z o.o.

ul. Garażowa 7, 02-651 Warszawa

www.proszynski.pl

www.facebook.com/proszynski


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 16 kwietnia 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca