Literatura

Janusz Styczeń: „Furia instynktu”

Do księgarń trafiła „Furia instynktu”, nowy, pierwszy wydany przez Biuro Literackie, tom poetycki Janusza Stycznia. Bogusław Kierc pisze: „Styczeń daje nam książkę niezwykłą w swojej grozie i czułości zarazem (...), dziennik wampirycznego uwodziciela - nęcący i podniecający”. Aleksandra Zasępa dodaje: „W najnowszym zbiorze Styczeń prezentuje własną poetycką erotykę (...), raz po raz odkrywając intensywne pragnienie miłości i bliskości”.

 

 

Urodzony w 1939 roku Janusz Styczeń jest żywą legendą powojennego Wrocławia. Debiutował w 1966 roku zbiorem „Kontury”, przyjaźnił się z Rafałem Wojaczkiem (zagrał w filmie Lecha Majewskiego poświęconym zmarłemu poecie), a za swojego mentora uważa inną wrocławską znakomitość - Tymoteusza Karpowicza.

 

Uchodzi za oryginała, rozkochanego w wyobraźni i symbolu. Marta Fox tak opisuje spotkania ze Styczniem: „To przedziwny człowiek, który od zawsze żyje według własnego wzorca i konsekwentnie odmawia narzucania sobie czegokolwiek. (...) Kiedy czyta wiersze, sala zastyga w ciszy. Bo czyta świetnie, co rzadkie u poety. Ale i wiersze takie są, że potrząsają, i potem aż strach głośniej odetchnąć”.

 

„Nie bardzo wiadomo, czy Janusz Styczeń jest tylko osobą, czy jest osobliwością, czy jest żywiołem, czy - i to chyba odpowiedź najbardziej zbliżona do prawidłowej - jest po prostu furią instynktu” - mówił Bogusław Kierc podczas „Portu Literackiego po godzinach" poprzedzającego premierę nowej książki.

 

Opinie krytyków są zgodne, Styczeń wciąż jest „poetą mroku i tajemnicy”. Autor „Furii instynktu” przyznaje: „Kocham surrealizm, który jest nierozerwalnie związany z wyobraźnią. Bez wyobraźni kompletnie nie ma surrealizmu. Wyobraźnia z kolei czerpie z symboli, które są wieczne. Od surrealizmu zatem do poezji symbolu - taki jest kierunek mojego rozwoju poetyckiego”.

 

„Furia instynktu" to kolejny po „Fudze (1955-2010)” Urszuli Kozioł i „Stojącej na ruinie” Jacka Łukasiewicza „wrocławski” tom wydany w ostatnim czasie przez Biuro Literackie. Troje wrocławskich autorów będzie można zobaczyć i usłyszeć podczas specjalnego, poświęconego ich nowym książkom, wieczoru w ramach przyszłorocznej, siedemnastej, edycji festiwalu Port Literacki.

 

„Furia instynktu” w poezjem.pl >>>

http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113878

 

Wiersze Janusza Stycznia w Przystani >>>

http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=200&co=txt_3948


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 15 listopada 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca