Literatura

„Ekonomia dobra i zła" Tomaš Sedlaček

Bestsellerowa, sprzedana w Czechach w ponad 50 tys. egzemplarzy książka Tomaša Sedlačka, to spojrzenie na ekonomię z perspektywy rozwoju myśli filozoficznej, a także mitów, religii, antropologii, sztuki czy nawet pop-kultury.

- Tomaš Sedlaček należy do pokolenia, które obiecuje nowe spojrzenie na problemy współczesnego świata […] Zamiast udzielać pewnych siebie i egocentrycznych odpowiedzi, pokornie stawia fundamentalne pytania: Czym jest ekonomia? Jaki ma sens? – napisał o „Ekonomii dobra i zła” zmarły niedawno Václav Havel.
Począwszy od „Gilgamesza” i Starego Testamentu, poprzez narodziny chrześcijaństwa, Kartezjusza i Adama Smitha, aż po „Podziemny krąg” i „Matrix”.


Choć spojrzenie Sedlačka jest innowacyjne i erudycyjne, to „Ekonomia dobra i zła” pozostaje lekturą dla szerokiego grona czytelników. Autor nie pisze bowiem dla wtajemniczonych, a analizuje zagadnienie ekonomii na przestrzeni całych dziejów – od zarania naszej kultury, po współczesne czasy postmodernizmu. Stwierdza, że nauka o ekonomii jest zbyt wąską dziedziną, przez co nie pozwala w pełni wyjaśnić jej sensu. Dlatego w „Ekonomii dobra i zła” możemy znaleźć zupełnie inną niż dotąd analizę tego zjawiska. Autor skupia się na jej aspekcie etycznym a nie liczbowym. Zadaje pytania, które wyprzedzają powszechne ekonomiczne myślenie, są to pytania filozoficzne i historyczne. Jednocześnie książka napisana jest tak przystępnym językiem, że nawet osoby nie związane z tą dziedziną z łatwością się w niej odnajdą.


Książka składa się z dwóch części. W pierwszej autor szuka ekonomii w mitach, religii, teologii, filozofii i nauce. W drugiej na odwrót – szuka mitów, religii, teologii, filozofii i nauki w ekonomii. Tematy omawiane w niej leżą na obrzeżach zagadnienia i nierzadko wykraczają poza jego granice. – W ekonomii chodzi w gruncie rzeczy o dobro i zło i ekonomię panujących między nimi relacji – pisze Tomaš Sedlaček.


Wstęp do książki napisał Václav Havel, który docenił w niej niekonwencjonalny sposób w jaki Sedlaček opisuje dziedzinę uchodzącą powszechnie za nadzwyczaj nudną.

 

Tomaš Sedlaček to główny ekonomista największego banku Czech, doradca Václava Havla za czasów jego prezydentury. „Yale Economic Review” uznał go za jednego z „młodych pistoletów” i jedną z „pięciu modnych umysłowości ekonomii”. Jego książka rozeszła się w Czechach w pięćdziesięciu tysiącach egzemplarzy i została adaptowana na sztukę teatralną, która w praskim Teatrze Narodowym cieszy się niesłabnącą popularnością.

 

"Byłoby wielką szkodą, gdyby potencjalny czytelnik odłożył tę książkę z powodu słowa „ekonomia” w tytule […] Dla Seldacka ekonomia nie jest – a przynajmniej jest nie tylko – nauką zakorzenioną gdzieś na północno-zachodnich obrzeżach oświeceniowej Europy. Stanowi raczej istotny element każdej filozofii i religii od czasów pierwszych cywilizacji Mezopotamii. Dlatego jego książka to właściwie krytyczna historia zachodniej myśli. Wątkiem łączącym refleksje autora – który jest wybitnym czeskim komentatorem życia społecznego i doradzał Valcavowi Havlowi w czasach jego prezydentury – jest podejście różnych kultur do zdobywania i wydawania dóbr. Poza tym w odróżnieniu od książek o wybujałych aspiracjach, jest ona wspaniale napisana i przez co najmniej dwie trzecie nie mogłem się od niej oderwać ani myśleć o niczym innym. "
Samuel Brittan, „Financial Times”

 

Tomaš Sedlaček
Ekonomia dobra i zła

Wydawnictwo Studio Emka 2012


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
Jaga
Jaga 15 lutego 2018, 21:46
Ksiazkę tę czytalam 3 razy i często do niej wracam.Zawiera wspaniale przemyslenia i skojarzenia autora.Głęboka wiedza i szerokie horyzonty myślowe autora.
Powinien ją przeczytać kazdy student
przysłano: 5 maja 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca