Literatura

Gayatri Spivak i "Róża" Wojciecha Smarzowskiego

Strategie postkolonialne w Polsce? | 13.02

W poniedziałek 13 lutego o godz. 19.00 zapraszamy do Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat na spotkanie z cyklu LEKTURY KRYTYCZNE zatytułowane Gayatri Spivak i „Róża” Wojciecha Smarzowskiego - strategie postkolonialne w Polsce?
Punktem wyjścia do dyskusji będzie książka Gayatri Spivak Strategie postkolonialne, która ukazała się we wrześniu w Serii Idee Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
W dyskusji udział wezmą: Claudia Snochowska-Gonzalez i Jakub Majmurek; prowadzenie: Marta Konarzewska.

Jak polska kultura radzi sobie z dziedzictwem etnicznym? Czy kino to przestrzeń, gdzie „podporządkowany inny” może mówić ? Czy Polska cierpi na „symptomy postkolonialnej grypy”? Jak Różę można czytać poprzez Gayatri Spivak? A polski feminizm? - co przyjdzie Polkom ze „strategii esencji”? I co łączy Henrykę Krzywonos z kolorowymi feministkami?

Dekonstrukcyjna metoda i szeroka kontekstowość pisarstwa Spivak sprawia, że zdaje się nieprzejrzyste i abstrakcyjne. Sam „postkolonializm” brzmii „niepolsko”. A jednak najnowsze teksty kultury pokazują, że wciąż wiele możemy się nauczyć od marksistki z Kalkuty, a lektura i przepracowanie jej teorii na polskim gruncie to zaległa lekcja, którą trzeba nadrobić.

----
Gayatri Chakravorty Spivak, Strategie postkolonialne

Strategie postkolonialne to zbiór wywiadów Gayatri Chakravorty Spivak, indyjskiej intelektualistki, jednej z najważniejszych przedstawicielek filozoficznej refleksji nad kolonializmem i postkolonializmem. Spivak, która od lat mieszka i wykłada w Stanach Zjednoczonych, rozmawia ze swoimi studentkami, współpracowniczkam

i i przyjaciółmi. Przedstawia zręby swojej myśli i rekonstruuje historyczno-społeczną przestrzeń, w której myśl ta się artykułuje. Opowiada o własnych doświadczeniach, pokazując, w jaki sposób biografia przekłada się na wybory intelektualne i polityczne.

Gayatri Chakravorty Spivak (1942) – światowej sławy intelektualistka i krytyczka kultury. Zajmuje się postkolonializmem, feminizmem, literaturą XIX i XX wieku oraz globalizacją. Na jej myśl wpływ wywarł marksizm i poststrukturalizm. Wydała m.in. Outside in the Teaching Machine (1993) oraz Critique of Postcolonial Reason: Towards a History of the Vanishing Present (1999). 

 

>> zamów w księgarni internetowej KP
>> przeczytaj fragment
>> zobacz fotorelację ze spotkania z Gayatri Spivak we Wrocławiu


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 24 maja 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca