Literatura

Justyna BARGIELSKA: „Bach for my baby”

Do księgarń w całej Polsce trafiła właśnie książka „Bach for my baby” Justyny Bargielskiej.

 

Dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Gdynia, znana ze swojej nieokiełznanej wyobraźni, wciąga nas w swojej liryce w intymny świat obrazów i znaczeń, w którym miłość i cielesność, rozstanie i śmierć są najważniejszymi motywami. Wydawcą tomiku jest wrocławskie Biuro Literackie.

 

Na „Bach for my baby” składają się wiersze-obrazy, lapidarne, ale wieloznaczne. Przejrzystość językowa wciąga w lekturę, prowadząc czytelnika w liryczną opowieść o uczuciach, codzienności, obawach i nadziei. „Ja” poetyckie tych wierszy jest podstępne i zdradliwe, bo wymusza na odbiorcy natychmiastową refleksję nad sobą i pytanie: „A ja?”.

 

„Jako że nie jestem zwolenniczką dawania odporu życiu, tylko bardziej - życia, nie polegam na dających nadzieję interpretacjach, tylko na faktach. W faktach można brać udział osobiście, przyglądać się im albo słuchać o nich. Słucham, jak bohaterowie 'Bach for my baby' mówią, że kochają - i raczej im wierzę” - mówi sama autorka.

 

Urodzona w 1977 roku Justyna Bargielska zadebiutowała w 2003 roku zbiorem „Dating sessions”, którego publikację poprzedziło wyróżnienie w konkursie im. Jacka Bierezina (2002). Kolejne poetyckie książki to „China Shipping” z 2005 oraz wydane po czterech latach przerwy „Dwa fiaty”.

 

Trzeci poetycki tom przyniósł autorce w 2010 roku Nagrodę Literacką Gdynia. Rok później Justyna Bargielska ponownie wyróżniona została w Gdyni główną nagrodą, tym razem za swój prozatorski debiut „Obsoletki”. Książka nominowana była także do Paszportu „Polityki” i znalazła się w finale Nike.

 

To pierwsza samodzielna publikacja autorki we wrocławskim wydawnictwie. Wcześniej wybór wierszy Bargielskiej znalazł się w antologii „Poeci na nowy wiek”, która zgromadziła utwory dwudziestu jeden najciekawszych debiutantów pierwszej dekady dwudziestego pierwszego wieku.

 

Autorką okładki do książki jest jedna z najbardziej cenionych polskich ilustratorek Iwona Chmielewska, wyróżniona m.in. nagrodą Bologna Ragazzi Award 2011 (odpowiednik Oscara w świecie wydawniczym), która okładkami do „Bach for my baby” i „Sześciu poetek irlandzkich” rozpoczyna współpracę z Biurem Literackim.

 

Książka Justyny Bargielskiej jest jedną z czterdziestu trzech premier przygotowanych z myślą o tegorocznej edycji festiwalu Port Literacki 2012. Autorka wystąpi przed publicznością w niedzielę 22 kwietnia o godzinie 15:00 w ramach bloku czytań wraz z Jackiem Dehnelem i Dariuszem Suską.


Książka Justyny Bargielskiej w Poezjem >>>
http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113909


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 30 maja 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca