Literatura

17. Port Literacki od nowa

Już wiosną Wrocław europejską stolicą literatury. Pięćdziesięciu zagranicznych i krajowych twórców – w tym goście specjalni: Laurie Anderson, Edmund White oraz obchodząca jubileusz 80. urodzin Krystyna Miłobędzka – zaprasza w dniach 20-22 kwietnia do rozmów o książkach przy kubku dobrej kawy w Studiu Na Grobli podczas 17. Portu Literackiego.

 

Kawiarnianą atmosferę zapewnią nie tylko odpowiednie dekoracje, ale przede wszystkim nieszablonowy program, po raz pierwszy realizowany nie przez Biuro Literackie, a Fundację Europejskich Spotkań Pisarzy, jako prolog wydarzeń, które swój wielki finał będą miały w ramach Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

 

Początek imprezy należeć będzie do Krystyny Miłobędzkiej, przez krytyków nazwanej „Królową Krystyną”. Benefis najważniejszej współczesnej polskiej poetki uświetnią premiery trzech książek, w tym dwunastu wierszy w kolorze, oraz finał piątej edycji konkursu „Nakręć wiersz”.

 

Najlepsze filmy inspirowane twórczością laureatki Nagrody Silesusa wybierze jury w składzie: Jan Komasa, Michał Merczyński, Jarosław Szoda i Artur Burszta, oraz publiczność za pośrednictwem uruchomionej właśnie strony nakrecwiersz.pl, gdzie już można oglądać wszystkie etiudy i na nie głosować.

 

W pierwszy dzień festiwalu, zdominowany przez twórczość kobiet, zaprezentowane zostaną także utwory poetek irlandzkich: Leontii Flynn, Medbh McGuckian, Pauli Meehan, Sinéad Morrissey, Eiléan Ní Chuilleanáin, Nuali Ní Dhomhnaill oraz Amerykanek Jane Bowles i Laury (Riding) Jackson.

 

Przez kolejne dwa dni w Porcie Literackim, kojarzonym dotąd głównie z rodzimymi twórcami, za sprawą wybitnych tłumaczy (Bukowski, Buras, Dehnel, Ekier, Engelking, Fiedorczuk, Jarniewicz, Jaskuła, Kopacki, Lisiecka, Ososiński, Sendecki, Sommer, Sosnowski, Tarczyński, Zadura) nadal dominować będzie literatura światowa.

 

Wśród bohaterów festiwalowych czytań z premierowych książek znajdą się m.in. niemieccy klasycy Gottfried Benn i Bertolt Brecht, a także poeci ze Stanów: John Ashbery, John Cage, Ezra Pound, James Schuyler. Prozę z Europy Środkowej swoją obecnością zaakcentują Balla ze Słowacji oraz Andrij Bondar z Ukrainy.

 

Do rangi najważniejszego wydarzenia drugiego dnia Portu pretenduje wieczór Edmunda White’a uważanego za prekursora „powieści gejowskiej”, który swoją twórczością wywarł znaczący wpływ nie tylko na kulturę i obyczajowość XX wieku, lecz również zapewnił sobie historyczne miejsce w światowej literaturze.

 

Finał festiwalu należeć będzie do Laurie Anderson, znanej ze współpracy m.in. z Brianem Eno, Peterem Gabrielem, Philipem Glassem, Lou Reedem i Jeanem-Michelem Jarre’em. W piątkowy wieczór jedna z najciekawszych amerykańskich artystek uświetni swój literacki występ premierową książką Język przyszłości.

 

Krajowa reprezentacja Europejskich Spotkań Pisarzy to autorzy przygotowanych specjalnie na festiwal nowych książek: Justyna Bargielska, Jacek Dehnel, Tadeusz Pióro, Marcin Sendecki, Dariusz Suska i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, a także wrocławscy poeci: Urszula Kozioł, Jacek Łukasiewicz i Janusz Styczeń.

 

Tradycyjnie podczas Portu poznamy najciekawszych rodzimych debiutantów, wybranych przez Romana Honeta, Joannę Mueller i Martę Podgórnik, która obok Wojciecha Bonowicza i Bohdana Zadury jest także redaktorką ciepło przyjętej przez krytykę i czytelników serii „44. Poezja polska od nowa”.

 

Za sprawą tej wydawniczej inicjatywy na festiwalu znajdzie się także miejsce dla twórczości Tadeusza Nowaka, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Władysława Sebyły. Wszystkim czytaniom, a także podczas sobotniego koncertu, wtórować będzie specjalnie napisana na tę okazję muzyka grana na żywo przez artystów Wrocławskiej Akademii Muzycznej.

 

Odnowionemu Portowi – bardziej międzynarodowemu, w równym stopniu prozatorskiemu i poetyckiemu, przywołującemu również nieobecnych już autorów, z ponad czterdziestoma wydanymi książkami – na banerach, plakatach, w spotach i na stronie portliteracki.pl towarzyszyć będzie kubek z kawą wykonany z wyrwanej, zadrukowanej kartki.

 

„Kawa(ł) dobrej literatury” – można próbować puentować tegoroczny festiwal. Wszak niezależnie od miejsca na świecie to właśnie „mała czarna” towarzyszy niejednemu, także literackiemu spotkaniu. A zatem z kawą lub bez kawy, jak co roku, kto lubi czytać, ten obowiązkowo zawija do Portu, na Europejskie Spotkania Pisarzy.

 


Oficjalne strony Portu
▪ Zobacz nowy festiwalowy portal >>>
http://portliteracki.pl


Program Portu 2012
▪ Pełny program festiwalu >>>
http://portliteracki.pl/festiwal/program/trzy-dni-w-porcie/


43 portowe premiery
▪ Specjalna oferta w poezjem.pl >>>
http://www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/category/inspiration/68

 

Dziennik Portowy
▪ Zobacz internetową wersję Dziennika >>>
http://portliteracki.pl/festiwal/media/dziennik-portowy/


Nawigacja festiwalowa

▪ Organizator >>>
http://portliteracki.pl/festiwal/info/organizator/

 

▪ Realizatorzy >>>
http://portliteracki.pl/festiwal/info/realizatorzy-2/

 

▪ Miejsce imprezy >>>
http://portliteracki.pl/festiwal/info/lokalizacja/

 

▪ Wejściówki >>>
http://portliteracki.pl/festiwal/info/wejsciowki/

 

▪ Hostele >>>
http://portliteracki.pl/festiwal/info/hostele/

 

▪ Hotele >>>
http://portliteracki.pl/festiwal/info/hotele-i-apartamenty/

 

 

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 1 czerwca 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca