Literatura

Poetyckie debiuty 2011

Do księgarń w całej Polsce trafił almanach Połów. Poetyckie debiuty 2011, stanowiący przegląd twórczości najciekawszych autorów przed debiutem książkowym. Opiekę nad projektem sprawuje Fundacja Europejskich Spotkań Pisarzy, a wydawcą „rocznika 2011” jest wrocławskie Biuro Literackie.

 

W gronie autorów, na których szczególną uwagę powinni zwrócić polscy wydawcy, znaleźli się: Kamil Brewiński, Maciej Burda, Szymon Domagała-Jakuć, Katarzyna Fetlińska, Jakub Głuszak, Grzegorz Jędrek, Katarzyna Kaczmarek, Adrian Sinkowski, Maciej Taranek i Joanna Żabnicka.

 

Bodaj najważniejszym wyróżnieniem dla dziesiątki tegorocznych autorów jest udział w festiwalu Port Literacki i znalezienie się na jednej z scenie z Laurie Anderson czy Edmundem White’em. Tegoroczne czytanie zaplanowane zostało na 21 kwietnia o godzinie 14.00, w Studiu Na Grobli Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.

 

Poprzednie edycje Połowu spotkały się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony czytelników, jak również krytyków i wydawców. Część autorów wierszy z pierwszego almanachu już z powodzeniem debiutowało (jak Marcin Bies czy Rafał Gawin), z kolei inni niedługo doczekają się pierwszych publikacji (Bartosz Sadulski i Filip Wyszyński).

 

Wśród twórców „wyławianych” w poprzednich latach byli m.in.: Łukasz Jarosz i Szczepan Kopyt (2006), Julia Szychowiak (2007), Sławomir Elsner (2008), Agnieszka Mirahina (2009) oraz Przemysław Witkowski (2010). Ich debiuty odbiły się głośnym echem na polskiej scenie literackiej.

 

Julia Szychowiak za debiutancką książkę Po sobie otrzymała Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius, a także Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz nagrodę Gazety Wyborczej wARTo. Łukasza Jarosza i Sławomira Elsnera nagrodzono w 2007 i 2009 roku „Złotym Środkiem” Poezji za debiutanckie tomy Soma i Antypody.

 

Sławomir Elsner był także nominowany do Nagrody Literackiej Nike (drugi poetycki debiutant w historii tej nagrody). Agnieszka Mirahina była nominowana do Nagrody Poetyckiej Silesius, zaś tomy Szczepana Kopyta i Przemysława Witkowskiego otrzymały wcześniej nagrodę im. Jacka Bierezina.

 

„Czy jest coś, co łączy trójkę poetów z mojego ‘teamu’? Bez wahania odpowiem: tak, łączy ich wielka dojrzałość i samodzielność w podejmowaniu decyzji poetyckich” – napisała Mueller. „Z przyjemnością przyszło mi pracować z trójką Autorów prezentujących zgoła odmienne dykcje poetyckie, co pokazuje, że literatura dziś nie jest mainstreamową sinusoidą, lecz (na całe szczęście) wachlarzem” – podsumowała pracę z młodymi twórcami Podgórnik.

 

Roman Honet z kolei w szkicu o wiele mówiącym tytule „Nie łączyć, nie dzielić” indywidualnie wskazał najmocniejsze strony talentu każdego ze swoich podopiecznych. Opnie jurorów i „przewodników” młodych literatów pokazują wyraźnie, że tegorocznym wydaniem „Połowu” powinni zainteresować się nie tylko miłośnicy poezji, ale przede wszystkim wydawcy i promotorzy debiutantów.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 7 czerwca 2011 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca