Literatura

Każdy zrobił, co trzeba

„Każdy zrobił, co trzeba" to zbiór reportaży, w których możemy przejrzeć się jak w lustrze, a widząc swoje odbicie, zachwycić się nim lub przerazić.

Zebrane teksty sześciu dziennikarek opowiadają o życiu w Polsce na początku XXI wieku, odwołując się niekiedy do historii – czasem niezbyt odległej, innym razem sięgającej wstecz aż do czasów pogańskich. A wszystko po to, aby jak najlepiej pokazać bohaterów i kierujące nimi motywy, które miewają historyczny kontekst.

 

Reporterki obserwują dyskretnie, nie narzucając się ze swoją obecnością. Wnikliwie relacjonują to, co widzą, jak przez okno nad zlewem, o którym wspomina jedna z bohaterek: „W domach amiszów najważniejsze jest okno nad zlewem. Kobieta obserwuje przez nie swoje dzieci. Wy tego nie robicie. Nic nie wiecie o najważniejszym oknie”.

 

Z tych relacji wyłania się obraz naszych sąsiadów, ludzi znajomych i obcych zarazem. Poznajemy Polki, które przestały być grzeczne, niepełnosprawnych aktorów teatralnych, młodych warszawian zafascynowanych rodzimym folklorem, cygańskiego sierotę, amerykańskich amiszów z Mazowsza, nielegalnych Wietnamczyków czy piekarza-poetę. Widzimy obraz, który czasem bywa dramatyczny i pełen skondensowanych emocji, innym razem leniwy i przyjemny, a niekiedy smutny i ponury. Czasami banalny. Zawsze jednak prawdziwy.

 

Seria Lektury reportera to próba poszukiwań tego co ważne w nas samych, w naszym życiu oraz w naszych bezustannych dążeniach do szczęścia i spełnienia. Reportaż jest tu narzędziem do opowiedzenia historii niebędących fikcją. Ich przekaz potrafi być dotkliwy i przejmujący.
Mottem serii Lektury reportera staje się wypowiedź jednego z bohaterów reportaży: „Czym jest spełnienie? Słuchaj, jeśli niczego nie chcesz, nic nie musisz mieć. Szczęście w ogóle nie polega na tym, co mam. Szczęście polega na tym, czy jestem zadowolony z tego, co już mam. Chodzi o życie w zgodzie z przeznaczeniem”.
 

Seria przygotowana we współpracy z serwisem Lektury reportera

 

Noty o autorkach 

 

 

 

 

 

Każdy zrobił, co trzeba, Autor zbiorowy

Seria: Lektury reportera

Wydawnictwo Dobra Literatura, Czerwiec 2011

Liczba stron: 216


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 6 kwietnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca