Literatura

Dycki, Podgórnik i Sendecki nominowani do „Silesiusa”

Do jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Polsce, wrocławskiego Silesiusa 2012, zostały nominowane trzy książki wydane przez Biuro Literackie (Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za „Imię i znamię”, Marta Podgórnik za „Rezydencję surykatek” i Marcin Sendecki za tom „Farsz”). Finałowa gala odbędzie się 19 maja we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

 

Laureaci zostaną nagrodzeni statuetkami Silesiusa i czekiem od prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. 100 tys. zł. odbierze tegoroczny zdobywca lauru za całokształt twórczości, Marcin Świetlicki (autor czterech książek wydanych w Biurze), 20 tys. debiut roku, zaś 50 tys. książka roku, w której to kategorii zostały wyróżnione nowe tomy poetyckie Dyckiego, Sendeckiego i Podgórnik.

 

Nominacje są tym bardziej znaczące, że uwzględniły nieomal wszystkie poetyckie książki wydane przez wrocławską oficynę w 2011 roku. Biuro Literackie, kojarzone przez dziesięć lat głównie z poezją, w ostatnich miesiącach podporządkowało swoją działalność na rzecz projektu Europejskich Spotkań Pisarzy 2016, zajmując się głównie wydawaniem i przybliżaniem polskiemu czytelnikowi tłumaczeń książek zagranicznych twórców.

 

Co warte pokreślenia, w ostatnich latach książki Biura są najczęściej wyróżnianymi w Polsce (łącznie 10 najważniejszych nagród: Gdynia, Nike, Silesius). Dla „Rezydencji surykatek” Marty Podgórnik to już druga ważna nominacja, po znalezieniu się książki w finale „Gryfii” (nowa literacka nagroda fundowana przez Miasto Szczecin). Szansę na Warszawską Nagrodę Literacką ma Jacek Łukasiewicz za zbiór „Stojąca na ruinie”.

 

Marta Podgórnik, Marcin Sendecki, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki oraz Jacek Łukasiewicz będą bohaterami rozpoczynającego się w piątek 17. Portu Literackiego, po raz pierwszy organizowanego nie przez Biuro Literackie, a Fundację Europejskich Spotkań Pisarzy. Wsparcie wrocławskiego wydawnictwa tym razem ogranicza się wyłącznie do publikacji książek festiwalowych gości.

 

Tegoroczna edycja Portu Literackiego to przede wszystkim projekty związane z pisarzami zza granicy („Głos Ameryki”, „Klasycy z Niemiec”, „Mocna proza Środkowej Europy”, „Sześć poetek irlandzkich”). Gośćmi 17. edycji europejskich spotkań pisarzy będą m.in. Laurie Anderson, Balla, Andrij Bondar, Eiléan Ní Chuilleanáin, Leontia Flynn i Edmund White. Wśród 23 krajowych twórców prezentowanych w Porcie, tylko siedmiu występowało w nim wcześniej.


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 17 kwietnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca