Literatura

23 kwietnia w Gandalfie

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

W 1995 roku UNESCO ogłosiło 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i od tej pory cały świat promuje czytelnictwo. Jak co roku księgarnia internetowa Gandalf włącza się w obchody tego święta i zachęcając Was do większej czytelniczej aktywności ma nie lada atrakcję.

 

23 kwietnia 2012r. Gandalf obniża próg darmowej wysyłki!
Zamówienia powyżej 50 zł opłacone kartą, przelewem lub paypal wyśle do Ciebie kurierem za darmo. Nie zapłacisz za wysyłkę kurierską płatną przy pobraniu, jeśli Twoje zamówienie przekroczy 70 zł.

 

23. kwietnia br. całą ofertę proponuje Wam z 15% rabatem. Dodatkowo, do każdego zamówienia złożonego tego dnia Gandalf dołączy wyjątkową okolicznościową zakładkę.

 

 

     

 

 

Hiszpańskie początki
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona - Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. 23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare'a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch - według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice'a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie - od Nowej Zelandii po Kanadę. W roku 2009, po raz trzeci, będziemy go obchodzić również w Polsce. (za: http://www.swiatowydzienksiazki.pl) 

 

ZdjęciaDodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 21 kwietnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca