Literatura

Akcja Publicznego Czytania (Katowice)

AKCJA PUBLICZNEGO CZYTANIA
Data: 23.04.2012
Miejsce: Taras Czytelniczy Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej, Katowice.
Czas: 15.00

 

Książki:
Fragmenty ,,Orlanda’’ Wirginii Woolf czyta Przemek Myszor z zespołu Myslovizt,
Fragmenty ,,Alicji w Krainie Czarów’’ Lewisa Carrolla czyta Agnieszka Maroszek- Skrzydło - Polski Komitet Stowarzyszenia przez Sztukę- INsea.

 

23 kwiecień - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa, ochronę własności intelektualnej i praw autorskich.


Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega.

Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej uczestniczy w obchodach Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich wraz z Miejską Biblioteką Publiczną w Katowicach.  


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 22 kwietnia 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca