Literatura

Bohdan ZADURA: „Zmartwychwstanie ptaszka”

Dwa lata po ukazaniu się „Nocnego życia” (2010), nagrodzonego Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius w kategorii książka roku, Bohdan Zadura wydaje premierowy tom wierszy „Zmartwychwstanie ptaszka”. Jest to zarazem jubileuszowa, dwudziesta piąta książka autora wydana nakładem Biura Literackiego.

 

Bohdan Zadura jest dla wielu młodych twórców mistrzem i nauczycielem wiersza. Jego utwory poetyckie stanowią nie tylko wnikliwy zapis kondycji ludzkiej uwikłanej we współczesność i właściwe jej antynomie, ale także, poprzez eksperymenty z formą i miniaturami prozatorskimi, kształtują obraz polskiej liryki u początku XXI wieku.

 

Urodzony w 1945 roku Bohdan Zadura jest poetą, prozaikiem, krytykiem literackim i tłumaczem z języka angielskiego, rosyjskiego, ukraińskiego i węgierskiego. Współpracownik „Literatury na Świecie” i „Akcentu”, od 2004 roku redaktor naczelny „Twórczości”. Laureat licznych nagród literackich, m.in. im. Stanisława Piętaka, im. Józefa Czechowicza i wspomnianej Nagrody Poetyckiej Silesius 2011.

 

„Zmartwychwstanie ptaszka” dowodzi kolejny raz niespożytej energii twórczej Bohdana Zadury. Podmiot-narrator tych wierszy nie ustaje w rejestrowaniu zdarzeń i faktów, składających się na jego „świadomą” biografię, w której każdy detal i faktura staje się okazją do poetyckiego przetworzenia, finalizowanego najczęściej zaskakującą puentą.

 

Nowe wiersze Zadury to także ocena polskiej rzeczywistości przez jedną z najważniejszych postaci polskiego życia kulturalnego drugiej połowy XX wieku. Jego język balansuje na granicy dystansu i zaangażowania, raz prowadząc agon z Różewiczem, Miłoszem i Rymkiewiczem, by obok tego afirmować przedmioty i zdarzenia cywilizacyjnego zgiełku.

 

Unikatowa dykcja poety niesie za sobą wnikliwe i cierpkie obserwacje, splatające literaturę, geografię, sport i politykę z codziennym trwaniem, w zaskakujący i czasem niefrasobliwy sposób usuwając z tego ostatniego dotychczasową nudę i szarość. Bogactwo tropów, dodawanych przez Zadurę do człowieczych bolączek, nigdy nie wydaje się być skończone.

 

„Zadura z pasją opowiada o znaczkach, podróżach, przemieszczaniu się. Jest wiarygodny, zachwyca normalnością wypowiedzi, ma poczucie humoru, przemawia do czytelnika, w zaufaniu dzieląc się swoimi przygodami i refleksjami. Jest to poezja dystansu, wieloznaczności, ale i mądrego dialogu” - napisała o tej twórczości Daria Paryła.

 

Ostatnią pozycją Zadury w Biurze Literackim był wydany we wrześniu 2011 roku „Klasyk na luzie” - zbiór publikowanych wywiadów z autorem, opatrzonych komentarzami przez jego rozmówców. To książka, w której „sam Bohdan zamienia się w smaczne, pożywne danie, przygotowane przez wielu jego kolegów”, jak napisał ukraiński prozaik Andrij Bondar.

 

Podczas 17. Portu Literackiego, Bohdan Zadura pojawił się drugiego dnia jako tłumacz książek Andrija Bondara i Jamesa Schuylera, wydanych w ramach projektów „Mocna proza Środkowej Europy” oraz „Głos Ameryki”. „Zmartwychwstanie ptaszka” to pierwszy mocny akcent programu kolejnej edycji Europejskich Spotkań Pisarzy we Wrocławiu.


Książka „Zmartwychwstanie ptaszka” w Poezjem >>>
www.poezjem.pl/pl/open/catalog/on/product/id/113935


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 20 maja 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca