Literatura

Trzy debiuty w Biurze Literackim

W czerwcu i lipcu we wrocławskim Biurze Literackim ukażą się aż trzy debiutanckie książki. Tomy wierszy: Katarzyny Fetlińskiej „Glossolalia” i Filipa Wyszyńskiego „Skaleczenie chłopca” oraz zbiór opowiadań Katarzyny Jakubiak „Nieostre widzenia”.

 

Urodzona w 1991 roku Katarzyna Fetlińska jest laureatką „Połowu 2011”. Studiuje filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie prowadzi także Filmowe Koło Naukowe. Publikowała m.in. „Ricie Baum”, „Pograniczach” i „Neurokulturze”.

 

„Glossolalia” to poetycki debiut odznaczający się wysoką precyzją w którym wiersze, układane w kunsztowne formy zapisu, stanowią niewyczerpane źródło odwołań literackich, filmowych i malarskich, służących penetracji materii języka w celu odnalezienia w nim miejsca dla własnego głosu.

 

Jak stwierdza poetka w rozmowie udzielonej Przystani! Biura Literackiego: „Metafora dla mnie stanowi główny mechanizm ewolucyjny, w niej odzwierciedla się Byt. Uwrażliwienie choćby kilku osób, zostawienie piętna na ich językach (a przez to myśleniu) - to już budowanie czegoś nowego”.

 

Filip Wyszyński (rocznik 1992) to także laureat „Połowu” (edycja: 2010), publikujący swoją twórczość na łamach wielu pism literackich w Polsce. Jest studentem prawa na Uniwersytecie Warszawskim i mieszka obecnie w Warszawie.

 

„Skaleczenie chłopca” w sposób silny i wyrazisty artykułuje debiutujący głos poety, zapraszając czytelnika do ubranych w regularne formy wiersza nieoczywistych spojrzeń na otaczającą nas rzeczywistość, w której bliscy ludzie i prozaiczne zdarzenia urastają do miana poetyckich figur i nośników filozoficznych pytań.

 

Wśród archetypicznej dla własnej twórczości sztuki, Wyszyński wymienia takie postaci, jak m.in. Simon Armitage, D.J. Enright czy Glyn Maxwell. Poezja brytyjska stanowi dla niego drugą w kolejności inspirację, zaraz po twórczości Amerykanów.

 

Katarzyna Jakubiak (ur. 1973) jest pisarką, tłumaczką i wykładowczynią akademicką. Wykłada współczesną literaturę amerykańską, brytyjską i postkolonialną na Millersville University w Pensylwanii. Jest laureatką nagrody „Literatury na Świecie” 2006 za przekład tomu wierszy Yousefa Komunyakaa „Pochwała miejsc ciemnych”.

 

„Nieostre widzenia” stanowią zbiór połączonych tematycznie dwunastu opowiadań. Ścieżki i doświadczenia jego bohaterów krzyżują się ze sobą w obu wymiarach: globalnym i lokalnym, rozgrywając się raz w Polsce, a raz w Stanach Zjednoczonych.

 

Każde z opowiadań stwarza przestrzeń do spotkania obu kultur ze sobą, i to spotkania na wielu poziomach: postrzegania własnych inności, analizy pojęć „polskości” i „amerykańskości”,  krzyżowania zachodniego kapitalizmu z polskim romantyzmem.

 

Tytuł tomu i zarazem jedno z opowiadań Jakubiak: „Nieostre widzenia” to aluzja do zbioru amerykańskich esejów Czesława Miłosza „Widzenia nad Zatoką San Francisco”. Narratorce opowiadania brak pewności siebie w osądzie rzeczywistości, którą cechuje głos Miłosza.

 

Biuro Literackie znane jest z publikacji nietuzinkowych debiutów, by wspomnieć chociażby „danc” Anny Podczaszy (nominacja do Nike), „Listopad nad Narwią” Julii Fiedorczuk (nagroda PTWK) czy wielokrotnie wyróżniane tomy „Soma” Łukasza Jarosza, „Afekt” Sławomira Elsnera i „Po sobie” Julii Szychowiak.

 

Od opublikowania ostatniej debiutanckiej książki w Biurze Literackim minęły blisko trzy lata. Teraz ukazują się aż trzy książki jednocześnie. Czy oznacza to, że przez ostatnie lata nie było ciekawych debiutantów? Teraz są aż trzy warte uwagi?

 

Ocenią czytelnicy i krytycy towarzyszący działalności wydawnictwa. W Przystani! zapowiedź książki Filipa Wyszyńskiego, w kolejne dwa wtorki fragmenty zbiorów Katarzyny Fetlińskiej i Katarzyny Jakubiak.     

 

Przeczytaj utwory zapowiadające premierę tomu „Skaleczenie chłopca” w Przystani! >>>

http://biuroliterackie.pl/przystan/czytaj.php?site=200&co=txt_4141

 

 

 


Dodaj komentarz anonimowo lub zaloguj się
 
przysłano: 23 maja 2012 (historia)


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość

współpraca